Strategický záměr MŠMT pro oblast vysokých škol na období od roku 2021

Dne 15. června 2022 schválilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Plán realizace Strategického záměru pro oblast vysokých škol pro rok 2023, který je ke stažení níže. Vysoké školy předkládají svůj Plán realizace Strategického záměru pro rok 2023 do 30. listopadu 2022.

Strategický záměr ministerstva pro oblast vysokých škol na období od roku 2021 („SZ2021+“) rozpracovává obecné priority formulované zastřešujícími dokumenty, zejména Strategií vzdělávací politiky do roku 2030+ a Inovační strategií ČR: Country for the Future, a doplňuje je o další podstatná témata specifická pro sektor vysokého školství.

SZ2021+ formuluje obecnou vizi vysokého školství a jeho význam pro společnost rozpracovanou do dvaceti bodů. Dlouhodobým cílem a úkolem ministerstva je vytvoření podmínek pro to, aby všechny vysoké školy poskytovaly kvalitní vzdělávání studujícím jak v prezenční, kombinované a distanční formě studia, tak prostřednictvím kurzů celoživotního vzdělávání dostupných široké veřejnosti; realizovaly výzkumné, vývojové, umělecké a další tvůrčí a odborné činnosti, jejichž výstupy podpoří společenský, ekonomický a kulturní rozvoj země a v neposlední řadě aby vysoké školy byly samy aktivními aktéry ve společnosti, otevřenými ke spolupráci, diskusi a sdílení poznatků.

Od tohoto ideálu je odvozeno šest prioritních cílů, jejichž naplňování bude v následujícím období klíčové pro rozvoj sektoru. Jednotlivé prioritní cíle jsou rozpracovány na úroveň operačních cílů a konkrétních opatření, která mají několik možných podob: od úpravy regulace (změna legislativy a podzákonných předpisů, případně dalších norem), přes využívání finančních nástrojů (zejména účelová podpora konkrétních aktivit), informační podporu poskytovanou vysokým školám nebo veřejnosti až po opatření, která budou přijímána na úrovni jednotlivých vysokých škol.

Samostatnou přílohou SZ2021+ pak je Strategie internacionalizace vysokého školství na období od roku 2021, která formuluje cíle a opatření pro posílení mezinárodního rozměru činnosti vysokých škol.

Plán realizace Strategického záměru pro oblast vysokých škol pro rok 2022.pdf

Dne 30. června 2021 schválilo ministerstvo Plán realizace Strategického záměru pro oblast vysokých škol pro rok 2022, který je ke stažení níže. Vysoké školy předkládají svůj Plán realizace Strategického záměru pro rok 2022 do 30. listopadu 2021.

Plán realizace Strategického záměru pro oblast vysokých škol pro rok 2022.pdf

Ministerstvo schválilo dne 30. června 2020 Strategický záměr ministerstva pro oblast vysokých škol na období od roku 2021 s ním související dokumenty, které jsou ke stažení níže.

Vysoké školy předkládají svůj Strategický záměr a Plán realizace strategického záměru pro rok 2021 do 31. března 2021.

Strategický záměr ministerstva pro oblast vysokých škol na období od roku 2021.pdf
 Strategie internacionalizace vysokého školství na období od roku 2021.pdf
 Plán realizace Strategického záměru pro oblast vysokých škol pro rok 2021.pdf
 Osnova planu investičních aktivit pro roky 2021-2030.pdf