ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI

ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI

Rovné příležitosti řadí PF UK dlouhodobě mezi své priority. V pojetí fakulty nejde jen o problematiku genderu, ale i o neméně důležitá témata podpory pečujících osob, studujících, zaměstnanců/zaměstnankyň s různými druhy znevýhodnění, slaďování rodinného a pracovního života, zajišťování bezpečného prostředí aj.

Rovným příležitostem se věnuje zejm. Strategický záměr PF UK 2021–2025. Opatřením děkana (OD 11/2022) byla zřízena pozice ombudsosoby PF UK. Otázce zlepšení rovných příležitostí v organizaci se věnoval i Plán realizace Strategického záměru PF UK pro rok 2024, konkrétně v klíčovém okruhu 1) Lidé, v cíli 3 s názvem Kontinuální vytváření vhodných podmínek pro slaďování pracovního, studijního a rodinného života, který mezi měřitelné a vyhodnocované indikátory zahrnoval rozvoj možností home office či zkrácených pracovních úvazků, jakož i další podporu slaďování rodinného a pracovního života, mj. ze strany ombudsmanky, psychologické a kariérní poradny pod administrací oddělení strategického rozvoje a dalších, což se úspěšně podařilo. S naplňováním cílů v oblasti rovných příležitostí je počítáno i v Plánu realizace Strategického záměru PF UK pro rok 2025, jakož i v připravovaném návrhu Strategického záměru PF UK 2026–2030, kde by měla být tato oblast dokonce ještě více akcentována, a to nejen s ohledem na celouniverzitní priority, ale zejména pak kvůli identifikované poptávce a potřebnosti se na téma rovnosti více zaměřit.

PF UK se také plánuje zapojit do celouniverzitní projektové žádosti do výzvy s názvem Návraty, která se aktuálně připravuje (za PF UK projevily k 7.2.2025 zájem 3 osoby), a která je zaměřena na posílení personálních kapacit výzkumných organizací prostřednictvím zajištění podpory pro vědkyně/vědce vracející se po kariérní přestávce zejm. v důsledku péče o dítě (nebo jiného člena rodiny/domácnosti) zpět k vědecké kariéře v ČR. Celouniverzitní projekt chystaný do této výzvy, původně plánovaný na rok 2024, bude podán na jaře 2025.

Ve všech jiných aktuálních projektech, realizovaných PF UK v rámci evropských strukturálních a investičních fondů, je problematice rovných práv věnována cílená pozornost. PF UK v nich chápe rovnost nikoliv jako rovnost ve výsledku, ale v příležitostech, a svým nastavením tak reaguje jak na horizontální, tak i vertikální segregaci trhu práce. Nábor všech osob do projektových týmů a stanovení podmínek jejich práce byly a jsou řešeny s ohledem na rovné příležitosti, když princip rovnosti je důsledně dodržován i v odměňování všech osob v týmech.

Pokud jde o konkrétní projekty, zaměřené cíleně na rovné příležitosti, i v roce 2024 úspěšně pokračovala realizace celouniverzitního Programu na podporu strategického řízení UK 2022–2025 (PPSŘ). PF UK z něj mj. podpořila kariérní poradenství či zvýšení dostupnosti psychologické pomoci. 

V roce 2024 také byly také podány dvě projektové žádosti, které se tématu rovnosti přímo týkají. Obě tyto projektové žádosti, resp. projekty uspěly a jejich realizace začala od ledna 2025.

První z nich, projekt s názvem Je normální se dohodnout, podpořený v Operačním programu Zaměstnanost +, realizuje Centrum mimosoudního řešení sporů na PF UK za současného aktivního zapojení ministerstva spravedlnosti. Je zaměřen na podporu mediace jako životaschopné alternativy soudního řízení v ČR. Klíčovým faktorem, potvrzujícím důraz projektu na rovné příležitosti a nediskriminaci, je právě samotné téma projektu, tj. mediace, kde projekt vychází z principů nediskriminace, diverzity i pochopení odlišnosti při současném posilování hodnoty sebeurčení u každé jedné osoby a její důvěry ve společnost skrz zlepšení jejího přístupu ke spravedlnosti a k lepším veřejným službám.

Druhý projekt má téma rovnosti zahrnuto i v samotném názvu. Jde o projekt s názvem Centrum pro otázky nerovnosti a otevřené společnosti (CONOS), podpořený v Operačním programu Jan Amos Komenský (OP JAK), ve výzvě Společenské a humanitní vědy: člověk a lidstvo v globálních výzvách současnosti (SHUV), který je přímo zaměřen na rovné příležitosti a nediskriminaci. Plánuje vytvořit špičkový hub s cílem rozvíjet a podporovat transdisciplinární výzkumné týmy s orientací na otázky aktuálních a budoucích výzev, jimž čelí otevřená společnost, a aplikační řešení v otázkách nerovnosti, zejm. v souvislosti s technologickým vývojem a inovacemi na trzích statků a služeb, jakož i ve veřejné správě.

PF UK se ale i v každodenním, „neprojektovém“ životě pokouší usnadnit slaďování rodinného a pracovního, případně studentského života. Pro děti studujících i zaměstnanců/zaměstnankyň fakulty je přímo v budově fakulty zázemí pro péči o kojence a batolata, které bylo v roce 2024 vylepšeno. Díky nadačnímu fondu Gratia, který v roce 2024 finančně podpořil PF UK, také mohou rodiče z řad studující či zaměstnanců/zaměstnankyň fakulty využívat dětský koutek v budově FF UK, kde je zajištěno i hlídání kojenců a batolat