Strategický záměr PF UK 2021–2025

Aktuální dlouhodobá strategie Právnické fakulty Univerzity Karlovy je rozpracována ve Strategickém záměru na období 2021–2025, který byl projednán Vědeckou radou 3. června 2021 a následně schválen Akademickým senátem PF UK 24. června 2021.

Mantinely současné fakultní strategie tvoří Strategický záměr MŠMT pro oblast vysokých škol na období od roku 2021 a Strategický záměr Univerzity Karlovy 2021–2025; na oba tyto dokumenty náš strategický záměr navazuje.

Strategický záměr PF UK vychází také z výsledků procesu akreditace a tvorby studijních programů, výstupů komisí řešících otázky studia, z anket jak vyučujících, tak studentů, z diskuzí „Jakou chceme fakultu“ a z vyhodnocení předchozího dlouhodobého záměru fakulty.

Záměrem PF UK je do roku 2025 posunout prostředí a zároveň i vnímání naší instituce směrem, který jsme si po podrobných diskusích zvolili. Chceme usilovně pracovat na vytváření férového, otevřeného a inspirativního akademického prostředí, které bude založeno na sounáležitosti, respektu a kooperaci.

Nikoli náhodou se tak hned v prvním klíčovém okruhu Strategického záměru PF UK 2021–2025 (dále také „SZ“) věnujeme lidem. Bez nich by totiž vytyčených cílů nešlo dosáhnout, ať již půjde o celospolečensky respektované vyučující a vědce s vysokou odborností a morálním kreditem, tak o motivované a schopné studující, jimž chceme nabídnout jasné perspektivy osobního rozvoje. Kromě klíčové otázky zkvalitňování studia samotného bychom proto rádi akcentovali i podporu internacionalizace, vědy a třetí role fakulty, a nepodcenili ani vliv a důležitost zajišťování kvalitního provozního chodu naší instituce.

Jsme si plně vědomi odpovědnosti, kterou za nastupující generaci máme a jsme rozhodnuti jim jít příkladem, a to jak pokud jde o důraz na odborné znalosti a potřebu jejich kontinuálního rozvoje, tak o dodržování etických pravidel či rovných příležitostí. Hodnoty právního státu, demokracie, humanismu, ochrany základních práv a naplňování principů udržitelného rozvoje se pak promítají do každodenního života fakulty. Pevně věříme, že je k jejich posílení přispějí menší či větší krůčky, nastíněné každoročními plány realizace, které zapadnou do mozaiky a z nichž postupně a společně složíme naplnění celého konceptu myšlenek o tom, jakou fakultu chceme mít, které bude odrážet potřeby akademické obce, studujících i administrativní podpory.

Spolupráce s akademickou obcí a zaměstnanci fakulty

Strategický záměr PF UK na období 2021–2025 se opírá také o podněty z řad členů akademické obce a zaměstnanců fakulty. Ty byly sbírány v roce 2021 v průběhu tvorby tohoto záměru. Všechny sebrané podněty a způsob jejich vypořádání zveřejňujeme v samostatném dokumentu.

Strategický záměr 2021-2025