STRUKTURÁLNÍ A INVESTIČNÍ PROJEKTY

STRUKTURÁLNÍ A INVESTIČNÍ PROJEKTY

PF UK v současné době realizuje řadu zajímavých projektů, hrazených převážně z evropských fondů. Svým zaměřením představují důležitý nástroj pro rozvojové investiční i neinvestiční aktivity fakulty, ať už jde o zajištění digitalizace vzdělávací činnosti, podporu studentských či zaměstnaneckých mobilit, rozvoj kompetencí vyučujících, metodickou podporu blended learning, práce na vzniku moderních studijních materiálů, zlepšení dostupnosti psychologické poradny, nově zajištěné kariérní poradenství či obecně zlepšení studijní infrastruktury. 

Rok 2024 

V dubnu se PF UK zapojila do nového celouniverzitního projektu s názvem Zelené dovednosti na UK (r.č. NPO_UK_MSMT-2114/2024-4). V jeho rámci realizuje dvě klíčové aktivity, a sice (a) vytvoření předmětu v magisterském studijním programu Právo a právní věda a (b) vytvoření kurzu CŽV, ve kterých bude podpořen rozvoj zelených dovedností. Nový předmět i kurz budou reflektovat Agendu udržitelného rozvoje, kterou oficiálně schválil summit OSN 25. září 2015 v New Yorku v dokumentu Transforming our World: The 2030 Agenda for Sustainable Development (Přeměna našeho světa: Agenda pro udržitelný rozvoj 2030), jehož součástí jsou také Cíle udržitelného rozvoje (SDGs). Projekt je realizován za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Národního plánu obnovy. Projekt realizuje katedra finančního práva společně s katedrou práva životního prostředí a katedrou obchodního práva. 

Centrum migračního a uprchlického práva (CeMiReLa) naší PF UK je od počátku roku podpořeno Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v projektu Posílení výuky uprchlického a migračního práva v České republice. Jeho cílem je rozvoj a inovace unikátního souboru kurzů, které jsou soustředěny v profilačním modulu Migrační právo a zprostředkovávají studentům a studentkám problematiku uprchlického a migračního práva různými vzdělávacími metodami.  Zároveň chce projekt přispět k debatě této problematice zajištěním audiovizuálních materiálů pro studující a odbornou i širokou veřejnost. 

Od května realizuje Dr. Beáta Scilla Bakó svůj výzkumný projekt v rámci MSCA Fellowships CZ – UK (reg. Č.: CZ.02.01.01/00/22_010/0002902). Hlavním cílem projektu je posílení internacionalizace výzkumného prostředí a rozvoj lidských zdrojů na Univerzitě Karlově prostřednictvím podpory příjezdů a výjezdů výzkumných pracovníků. Cílem projektu Dr. Bakó je izolovat faktory, které ovlivňují poptávku veřejnosti po právním státě, a vysvětlit, proč se poptávka veřejnosti v jednotlivých státech střední a východní Evropy liší. Ve svém výzkumu se zaměřuje na země V4: Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česká republika. Tento vzorek umožňuje sledovat rozdíly v poptávce po právním státu ve státech s podobnou historickou zkušeností, právním systémem a socioekonomickými podmínkami. Tyto země přistoupily k EU ve stejnou dobu, mají společnou historickou zkušenost se státním socialismem, ale jejich ústavní vývoj od té doby i současná ústavní realita jsou odlišné: i když česká a slovenská demokracie v posledních letech také čelila výzvám, tyto země na rozdíl od Maďarska a Polska nezaznamenaly vážný ústup od požadavku právního státu. 

Na podzim loňského roku se úspěšně rozběhl projekt Za hranice bezpečnosti: role konfliktu v posilování odolnosti (zkráceně CoRe, reg. č. CZ.02.01.01/00/22_008/0004595), který uspěl v rámci výzvy Špičkový výzkum v Operačním programu Jan Amos Komenský, zaměřené na podporu excelentního českého výzkumu. Za projektem stojí konsorcium deseti výzkumných institucí, z nichž jednou z nichž je i PF UK. V reakci na válečnou situaci na Ukrajině, současnou klimatickou, energetickou nebo migrační krizi hledají odborníci a odbornice společně mechanismy, jak posílit odolnost společnosti vůči konfliktům a krizovým jevům. Od září 2023 do června 2028 tak bude projekt CoRe zkoumat důsledky řetězení krizových jevů, jakými jsou změny klimatu, koronavirová pandemie či politické konflikty, které narušují společenské systémy po celém světě. 

I v letošním roce nadále probíhá realizace celouniverzitního Programu na podporu strategického řízení UK 2022–2025 (zkráceně PPSŘ). Právě díky němu si můžeme dovolit podporovat studentské mobility, začít pracovat na marketingové či fundraisingové strategii, podporovat kariérní poradenství či zvýšit dostupnost psychologické pomoci. 

V květnu byla ukončena realizace projektu Transformace pro VŠ na UK, financovaného z Národního plánu obnovy (reg. č. NPO_UK_MSMT-16602/2022), jehož podstatou je rozvoj digitálních forem výuky včetně investic do AV a IT techniky. Díky tomuto projektu vzniklo 6 e-learningových studijních opor, v digitálních a pedagogicko-psychologických dovednostech byly proškoleny desítky jak akademických, tak i neakademických pracovníků.  

Letní měsíce roku ovlivní realizace projektu Rozvoj infrastrukturního zázemí doktorských studijních programů na Univerzitě Karlově (reg. Č. CZ.02.01.01/00/22_012/0005514), jehož cílem je rozvoj materiálního a infrastrukturního zázemí doktorských studijních programů na UK. V tomto projektu je zapojeno všech 17 fakult a Ústřední knihovna. Klíčové aktivity projektu naplňují všechny aktivity výzvy: řízení projektu, zajištění vybavení pro potřeby DSP, rozvoj infrastrukturního zázemí doktorských studijních programů (rekonstrukce) a jsou v souladu s klíčovými okruhy SZ UK 2021+: I. Nejlepší lidé dělají nejlepší univerzitu a V. Jednota v rozmanitosti. V letošním létě proběhne rekonstrukce místností 120, 407 a 412, další místnosti budou rekonstruovány v příštím roce. Již od začátku roku probíhá nákup knih na základě poptávky jednotlivých studentů doktorského studijního programu. 

I díky těmto projektům se naše fakulta stává moderní, konkurenceschopnou školou a atraktivním a žádaným místem ke studiu, výuce i bádání. 

U příležitosti ukončení Programového období 2014-2020, financovaného z Evropských strukturálních a investičních (ESI) fondů připravil Odbor projektové podpory (OPP) RUK ve spolupráci s Odborem vnějších vztahů (OVV) RUK a jednotlivými fakultami e-book s názvem Devadesát devět kroků univerzity do budoucnosti. Obsah tvoří přehled všech realizovaných projektů na Univerzitě Karlově, podpořených z Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání (OP VVV). 

 

Roky 2023 a 2022 

V roce 2023 jsme pokračovali se třemi projekty a několik dalších připravili, především do nového Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK), ať už do výzvy Špičkový výzkum či do výzvy Rozvoj infrastrukturního zázemí doktorských studijních programů (zkráceně „PhD. Infra“), 

V roce 2022 běželo na fakultě sedm svou povahou strukturálních projektů, které mělo na starosti Oddělení strategického rozvoje, z nichž čtyři byly v tomto roce ukončeny, resp. byla ukončena jejich fakultní část. 

Ukončili jsme fakultní část celouniverzitního projektu Zvýšení kvality vzdělávání na UK a jeho relevance pro potřeby trhu práce (OP VVV, reg.č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002362), který byl zahájen v září 2017. Během realizace byl inovován studijní program Právo a právní věda (změna akreditace) či odborné praxe, cíleno bylo také na rozvoj profesně-etického vědomí studentů. 

Dále byla ukončena fakultní část celouniverzitního projektu ERDF pro VŠ II na UK – VRR ((OP VVV, reg. č. CZ.02.2.67/0.0/0.0/18_057/0013298), který umožnil mj. rekonstrukci učebny 303 a plošiny pro imobilní osoby do fakultní knihovny, i projektu ESF pro VŠ II na UK (OP VVV, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_056/0013322), kde jsme se zaměřili na posílení výuky předmětů v cizích jazycích tak, aby vzdělávání v magisterském studijním programu skutečně odpovídalo současným trendům vývoje a absolventi přicházeli do praxe připraveni v souladu s jejími požadavky. Vytvořili jsme proto mj. šest online cizojazyčných publikací k předmětům vyučovaným v anglickém jazyce. 

Posledním projektem, jehož realizace skončila v roce 2022, byl projekt Zvyšování povědomí o judikatuře Evropského soudu pro lidská práva a dalších mezinárodních závazcích České republiky v oblasti lidských práv (reg. č. LP-PDP5-001), který proběhl v rámci programu Lidská práva, financovaného z Norských fondů 2014-2021, a ve kterém byla naše fakulta partnerem Ministerstva spravedlnosti. Díky projektu došlo k významné inovaci předmětů s lidskoprávní tematikou, proběhla řada seminářů pro veřejnost a bylo vydáno i několik publikací. 

Po rozvolnění epidemických opatření mohla naplno pokračovat realizace celouniverzitního projektu Mezinárodní mobility výzkumných, technických a administrativních pracovníků na UK (OP VVV, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_053/0016976), díky němuž vyjeli do zahraničí na několikaměsíční pobyt dva juniorní pracovníci a na naší fakultě hostoval tři měsíce seniorní výzkumník. Úspěchem je i zapojení 8 našich administrativních pracovnic a 1 pracovníka, kteří na podzim 2022 odjeli na krátkodobé zahraniční stáže za účelem sdílení zkušeností. 

Na jaře 2022 byla zahájena realizace nového celouniverzitního Programu na podporu strategického řízení UK 2022–2025 (zkráceně PPSŘ). Právě díky němu si můžeme dovolit podporovat studentské mobility, začít pracovat na marketingové či fundraisingové strategii, podporovat kariérní poradenství či zvýšit dostupnost psychologické pomoci. 

Významnou část naší projektové agendy pak tvoří aktivity, realizované v projektu Transformace pro VŠ na UK, financovaném z Národního plánu obnovy (reg. č. NPO_UK_MSMT-16602/2022), jehož podstatou je rozvoj digitálních forem výuky včetně investic do AV a IT techniky.