UDRŽITELNÝ ROZVOJ

UDRŽITELNÝ ROZVOJ

Přestože vědecká obec nabádá k udržitelnému způsobu života již několik dekád, byl tento apel dlouho vnímán spíše na úrovni osobního rozhodnutí každého z nás. Dlouhodobě se však ukazuje, že přístup v této individuální rovině není dostatečně razantní, aby negativní dopad efektivně zvrátil. Proto v posledních letech přijímají strategii udržitelného a zodpovědného přístupu i mnohé veřejné instituce a Univerzita Karlova v tomto směru nezůstává pozadu.

Připojila se k projektu OSN 2015-2030 Sustainable Develqopment Goals (SDGs), jehož podstatou je naplnění sedmnácti cílů udržitelného rozvoje. Tyto cíle byly přijaty v září roku 2015 na summitu OSN v rámci tzv. Agendy 2030 „Přeměna našeho světa: Agenda pro udržitelný rozvoj 2030“ a jejich záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.

 


 

Oznámení o nové grantové příležitosti pro financování postdoktorandských projektů na UK 

Hledáte jako postdoktorand příležitost výzkumného pobytu na Univerzitě Karlově?

Líbí se vám Praha a chtěli byste na naší univerzitě strávit kvalitní čas výzkumem?

Máte nějaké přátele, kteří by za vámi chtěli přijít pracovat do Prahy?

Pojďte se dozvědět více o této skvělé příležitosti grantu!

 

Program Charleston bude zahájen 1. 1. 2025.

Celkem bude uděleno 20 grantů, 10 v roce 2025 a 10 v roce 2026.

Program bude spolufinancován ze schématu COFUND (MSCA /Horizon Europe).  

První výzva bude otevřena v březnu 2025.

Výzvy bude administrovat Odbor pro vědu a výzkum RUK. 

Detailní informace naleznete v tomto PDF dokumentu


Časopis České právo životního prostředí

Od roku 2001 vydává Česká společnost pro právo životního prostředí, členka Rady vědeckých společností Akademie věd ČR, a ve spolupráci s katedrou práva životního prostředí Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, recenzovaný odborný vědecký časopis České právo životního prostředí. První číslo vyšlo 30. září 2001. 

Archiv časopisu: České právo životního prostředí

 


Květnová výzva 2025

Květnová výzva Do práce na kole probíhá po celý květen (od 1. do 31. 5.), kdy se účastníci a účastnice dopravují  do práce, na nákup, na návštěvu, s dětmi do školy na kole, na koloběžce, na skejtu, inlajnech, pěšky nebo poklusem. V roce 2024 se výzvy zúčastnilo přes 25 000 účastníků a účastnic z více než 2 500 firem, a to v 52 městech! Podaří se nám to letos překonat? 

Účastníci a účastnice sestavují týmy o 2 až 5 lidech s kolegy nebo přáteli, nebo se přihlašují jako jednotlivci a během května se po městě nebo mezi městy pohybují udržitelně, bez emisí. Ze zpětných vazeb víme, že velká část účastníků a účastnic výzvy u udržitelné dopravy zůstane i po skončení výzvy. Součástí Květnové výzvy je i akce Do školy na kole.

Registrace


Studentská soutěž

Jste aktivní studující Univerzity Karlovy a chcete ukázat ostatním, že i drobné změny mohou přispět k lepšímu světu kolem nás? Právě pro vás je tu grantová výzva na podporu udržitelného rozvoje na UK. S vaším projektem se proto neváhejte přihlásit do letošního ročníku!

 

Granty jsou určeny na studentské aktivity a projekty, jejichž záměrem je přispět k naplňování Cílů udržitelného rozvoje v prostředí UK. Výzva navazuje na Strategii udržitelného rozvoje UK.

Projekty mohou být zaměřeny na inovace v rámci studentského života, fakultního či akademického prostředí i naplňování třetí role univerzity. Možnými oblastmi projektů jsou například:

Granty nejsou určeny na zvyšování provozních rozpočtů fakultních aktivit. Nelze je také využít pro investiční nákupy v rámci UK. Nejedná se o podporu vědecko-výzkumné činnosti. Jedná se o jednorázový příspěvek formou účelového stipendia, jehož opakování není možné nárokovat. Automaticky budou vyloučeny projekty, u kterých se prokáže dvojí financování.

Konečný termín realizace projektu je 16. 11. 2025. Do stejného data musí být odevzdána závěrečná zpráva na předepsaném formuláři.

Přihlásit se mohou studující UK libovolného studijního programu a typu studia (Bc., Mgr., NMgr., Ph.D.).

Termín pro podání přihlášek končí 30. 4. 2025, přihlášky jsou odesílány prostřednictvím formuláře.


Durhamská deklarace o klimatických změnách a udržitelnosti podepsána

V pondělí 17. března 2025 podepsala rektorka UK Milena Králíčková takzvanou Durhamskou deklaraci: Durham Declaration on the collaboration of Coimbra Group Universities on Climate Change and Sustainability. Ta zavazuje členské univerzity skupiny Coimbra k dodržování zásad v sedmi klíčových oblastech klimatických změn a udržitelnosti.

Více ZDE


Zářijová výzva 2024

Blíží se Evropský týden mobility ETM a s ním i příležitost vyzkoušet alternativní módy dopravy. A jelikož je udržitelná mobilita srdeční záležitostí i pro Univerzitu Karlovu, rozhodla se přijmout Zářijovou výzvu Do práce na kole a dát svým zaměstnankyním a zaměstnancům a studujícím možnost přihlásit se v rámci organizace a kilometry najezdit či nachodit „za Karlovku“.

Zářijová výzva je vyhlášena pro jednotlivce a slouží nám coby pilotní zmapování zájmu celé univerzitní komunity o cyklistiku či jakoukoliv dopravu „na vlastní pohon“. Důvodů proč se zúčastnit je mnoho, patří k nim bez pochyby zlepšení kondice, denní dávka endorfinů, využití anonymizovaných dat z najetých tras při městském plánování a vnitrouniverzitní soutěž o super ceny!

Další motivací je zcela jistě cykloservis zdarma pro všechny účastníky a účastnice výzvy, který jsme pro vás zorganizovali v prostorách Kampusu Hybernská. Pro základní servis si přijeďte v pondělí 23. 9. mezi 8–20 hod. (potřebný materiál jako např. náhradní duši, plášť, brzdové destičky apod. si přineste sami!).


 

Prezentace UDRŽITELNÝ ROZVOJ na Právnické fakultě UK


Prezentace Geografický informační systém
 

Prezentace THE ImpactRankings
 

Prezentace Setkání Koordinátorů Koordinátorek Udržitelného rozvoje
 

Zápis Zelené dovednosti na UK