Výjezdní seminář z obchodního práva
Přihlašování na výjezdní seminář z obchodního práva 2025
Kdy: pátek 28. – neděle 30. března 2025
Kde: školicí středisko UK, Patejdlovka
Výjezdní seminář je určen především studentům 3. až 5. ročníku Právnické fakulty UK, kteří se hlouběji zajímají o obchodní právo. Podmínkou účasti pregraduálních studentů je písemné zpracování příspěvku na dané téma (seznam témat níže) v rozsahu 13 až 20 normostran, jeho prezentace před ostatními účastníky v délce cca 15 minut.
Na prezentaci příspěvků naváže diskuze, do níž se mohou zapojit všichni studenti i tzv. pozorovatelé. Poté proběhne zhodnocení příspěvku studenta ve snaze podpořit rozvoj nejen jeho odborných znalostí, ale i písemných schopností a řečnických dovedností. V závěru workshopu účastníci v tajném hlasování rozhodnou, které vystoupení se jim nejvíce líbilo. Vítězové budou odměněni.
Výjezdní seminář je dovednostním povinně volitelným předmětem. Zájemci o zápis se hlásí e-mailem na adresu klara.hurychova@prf.cuni.cz, a to nejpozději do 12. února 2025. Bude-li kapacita semináře naplněna dříve, další přihlašování nebude možné. Pro tento rok není pro přihlášení vyžadován motivační dopis. Zájemci o zápis v přihlášce uvedou, jaké téma chtějí zpracovat.
Přihlášené studenty pozveme do Teams skupiny, kde budeme uveřejňovat další informace vztahující se k workshopu. Skupinu lze rovněž využít ke kontaktování ostatních studentů a domluvě na organizačních věcech (zaměření shodných příspěvků, rozdělení do pokojů, příjezd, odjezd apod.).
Studenti mohou volit z témat nabízených jednotlivými garanty nebo - po konzultaci s garantem - zvolit individuální téma.
V rámci přípravy na výjezdní seminář proběhne po zahájení letního semestru přípravné setkání, kde budou prezentovány tipy, jak zlepšit své písemné i prezentační dovednosti; zároveň budou sděleny organizační pokyny. Pro studenty, kteří se výjezdního semináře účastní poprvé, je omluva možná jen ze závažných důvodů. Písemné zpracování příspěvku je třeba odevzdat nejpozději do 10. března 2025, a to prostřednictvím Teams skupiny (uložení do souborů).
Workshop je koncipován jako intenzivní. Sobotní odpoledne nicméně tradičně vyhrazujeme pohybu na čerstvém horském vzduchu a sokratovským diskusím pod širým nebem. Cíl se mění s počasím. Pro zdar workshopu je důležité, aby jeho účastníci byli přítomni po celou dobu našeho rokování.
Kromě pregraduálních studentů i letos na workshopu rádi přivítáme „pozorovatele“ z kruhu doktorandů či absolventů fakulty, kteří rozšíří publikum a obohatí diskusi o další podněty a postřehy. Úkolem pozorovatelů je předem se seznámit s několika příspěvky, které jim přidělíme, zformulovat a autorovi zaslat jeden či dva doplňující dotazy a zapojit se do diskuse s vlastními podloženými názory. Pozorovatelem nemůže být student pregraduálního studia. Konečný počet pozorovatelů závisí na více faktorech (počet přihlášených studentů, kapacita pokojů atd.). Přihlášené zájemce o účast v roli pozorovatele vyrozumíme do 10. března 2025 vyrozumíme, zda jsme jejich přihlášku mohli přijmout. Přednostně k účasti pozveme aktivní účastníky předchozích ročníků i letité přátele a spolupracovníky katedry.
Garanty letošního workshopu jsou Lucie Josková, Kateřina Eichlerová, Klára Hurychová, Petr Čech, Jan Flídr, Robert Pelikán a Bohumil Havel.
Jednotlivá nabízená témata:
- Rozdělení podílového spoluvlastnictví či SJM, jehož předmětem je podíl, aneb vetře se do dotčené obchodní korporace proti vůli zbylých společníků zlá žena Růžena či líný muž Vendelín?
- Opakované spekulační investice do nemovitosti jako podnikání aneb úskalí živnostenského či obdobného způsobu správy vlastního majetku
- Limity ochrany dobrověrného nabyvatele věci ve světle důsledné aplikace § 1112 ObčZ aneb co ius disponendi takového nabyvatele?
- Důsledky porušení omezení převoditelnosti dluhopisů
- (Ne)promlčení vkladové povinnosti akcionáře
- Výkon funkce člena orgánu dceřiné společnosti zaměstnancem mateřské společnosti
- Skryté rozdělení zisku společníkům kapitálové společnosti a jeho důsledky
- Preventivní sistace hlasovacích práv dle § 173, § 426 a 427 z. o. k.
- Informační práva společníka společnosti s ručením omezeným
- Role notáře při přezkumu vyloučení přednostního práva při zvyšování základního kapitálu a limity tohoto vyloučení
- Obsah a limity povinnosti člena statutárního orgánu odvracet úpadek
- Koncern v rámci insolvenčního řízení a důsledky § 22 odst. 2 ObčZ
- Převod závodu a jeho dopad na součásti závodu s omezenou převoditelností (pohledávky/podíly/dluhopisy)
- Odpovědnost za porušení náležité péče v dodavatelských řetězcích a její vztah ke zvláštním skutkovým podstatám v ObčZ
- Zálohy na podíl na zisku
- Může valná hromada s.r.o. rozhodnout o nerozdělení zisku mezi společníky, i když k tomu nemá vážný důvod? (Kritické zamyšlení nad rozhodnutím 27 Cdo 1306/2023)
- Jsou společníci s.r.o. povinni dohlížet na jednatele?
- Škoda způsobená obchodním partnerem jako důvod pro vyloučení odpovědnosti společnosti podle čl. 29 odst. 1 CS3D
- Rozhodování o obchodním vedení více jednatelů, zejména při nečinnosti či neobsazenosti
- Změna emisních podmínek dluhopisů
S příspěvky lze soutěžit ve SVOČ, resp. je využít jako základ diplomové práce. Zdařilá díla doporučíme k uveřejnění v odborných časopisech, případně pomůžeme s jejich publikací. Konzultace k tvorbě příspěvku i prezentace rád poskytne kterýkoli garant.
Cena za ubytování a stravu bude z převážné části hrazena sponzorským darem. Případná spoluúčast studentů by neměla přesáhnout 500,- Kč. Dopravu si zajišťuje a hradí každý účastník sám.