Metodika k náhradě nemajetkové újmy na zdraví: Aktualizovaná verze 2.0, platná od 1.1.2025
Metodika k náhradě nemajetkové újmy na zdraví (bolest a ztížení společenského uplatnění dle § 2958 občanského zákoníku) – Přehled bolesti (sazby bodového hodnocení) – Aktualizovaná verze 2.0, platná od 1. 1. 2025
Výstup Stálé konference k odčinění újem na životě a zdraví pořádané pod záštitou Katedry občanského práva a Katedry zdravotnického práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy
Za více než dekádu své existence se Metodika k náhradě nemajetkové újmy na zdraví (dále jen „Metodika“) stala nedílnou součástí české praxe odčiňování předmětných újem. Dnes tak představuje součást judikatury k odčinění újmy na zdraví, jako i rozsáhlé praxe mimosoudního vyrovnání. Mimo to má stěžejní význam pro výpočty pojistných rizik a další oblasti, které snad na první pohled nejsou tolik patrné, avšak svými praktickými konotacemi se dotýkají života nejen poškozených, ale vlastně všech občanů.
Z praxe vyvstaly rovněž některé otázky, které Metodika v původním znění neřeší zcela uspokojivě. Jde mimo jiné o aplikaci položek bolestného na újmu vzniklou při nutných zdravotních výkonech či na újmy duševní povahy.
Po řadu let probíhal odborný diskurs o Metodice bez jednotící platformy. Až na podzim roku 2021 byla pod záštitou Katedry občanského práva a Katedry zdravotnického práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy zahájena Stálá konference k odčinění újem na životě a zdraví (dále jen „Stálá konference“). Cílem Stálé konference je shromažďování názorů a návrhů co nejširšího spektra relevantních aktérů (soudních znalců a dalších lékařů, soudců, advokátů, zástupců pojišťoven aj.), analýza sporných otázek a v konečném důsledku návrh potřebných změn systému odčiňování předmětných újem. Pozornost konference je tak zaměřena zejména na úpravu Metodiky, její aplikaci v soudní praxi a případným možnostem systémových změn.
Tato aktualizace Metodiky, schválená na plenárním zasedání Stálé konference dne 28. 11. 2024, přináší konsensuální řešení stěžejních nedostatků v oblasti bolestného. Nově stanovuje (coby položky BS – Bolestivé stavy) konkrétní položky s určením bodové hodnoty pro vybrané základní lékařské výkony (zejména anesteziologické, chirurgické a další intervenční výkony). Nebude tak již nutné jejich dovozování analogickým použitím stávajících položek, které za tímto účelem nebyly zamýšleny, což vedlo k diskusím o jejich vhodném uplatnění a k právní nejistotě. Podobně jsou nově zařazeny položky psychiatrických újem (F – Psychiatrické újmy), které svojí intenzitou mohou velmi výrazně zasahovat do života poškozeného a navodit utrpení plně srovnatelné s bolestí fyzické povahy. Společným cílem provedených aktualizačních změn, které reagují na potřeby praxe a dlouhodobou odbornou diskusi, je vytvořit proporcionální a spravedlivý systém, který lépe naplní požadavek na úplné nahrazení újmy vzniklé poškozeným.
Vaše dotazy k výkladové a aplikační praxi nebo kritické připomínky či návrhy uvítáme na e-mailové adrese kzp@prf.cuni.cz.
Za organizátory Stálé konference k odčinění újem na životě a zdraví
MUDr. Vít Kandrnal
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity
doc. JUDr. Petr Šustek, Ph.D.
Katedra občanského práva a Katedra zdravotnického práva, Právnická fakulta Univerzity Karlovy
Přehled bolesti (sazby bodového hodnocení)