Study Hub

Study Hub

Study Hub je program podpory studijních dovedností, který zajišťuje Katedra právních dovedností PF UK. Smyslem Study Hubu je pomáhat studentům a studentkám fakulty studovat efektivněji a příjemněji. Nabízíme workshopy studijních dovedností a workshopy právních dovedností a soft skills.

Chcete dostávat e-mailem novinky ze Study Hubu? Přihlaste se k odběru novinek zde: https://forms.office.com/e/yPiKctpmMa

Jarní workshopy Study Hub 2024

Zveme studenty a studentky naší fakulty na workshopy pořádané Study Hubem Katedry právních dovedností. Připravili jsme pro vás workshopy na různá témata týkající se nejenom právních a studijních dovedností.

Přihlašovat se můžete zde: https://forms.office.com/e/iWmUpQH6DK


1) Státnicový study skills workshop: Studijní příprava na ústní státní zkoušku

Kdy: středa 27. března, 10:00–12:00

Chystáte se na ústní státní zkoušku a chcete se dozvědět, co by vám mohlo pomoci se připravovat více v klidu? Přijďte na první z letošních Study skills workshopů, které jsou věnovány společnému sdílení zkušeností, rad, tipů a triků jak na efektivní přístup k učení a time-managementu.

Víme, co všechno se máme naučit – jak ale na to, aby se nám učilo co nejlépe? Které učící techniky fungují a které naopak vůbec? Jak zvládat obtížný time-management a chuť se učit? Jak si uspořádat a uchopit velké množství informací, které pro ústní státní zkoušku musíme zpracovat? Jak bojovat s prokrastinací a jak lépe zvládat stres? Co nám o tom, jak se efektivně učit, říká věda? A jak vlastně probíhají ústní státní zkoušky prakticky?

Lektorky: Adéla Slavíková, Hana Schützová, Katedra právních dovedností


2) Seminárky 101: Jak na psaní seminární práce od A do Z

Kdy: čtvrtek 4. dubna, 10:00–12:00

Čeká vás psaní první seminární práce na vysoké škole? Nebo máte první seminárku za sebou, ale stále máte pocit, že nevíte jak na to? Pak je náš workshop právě pro vás! Přijďte se naučit, jak úspěšně napsat seminární práci od začátku až do odevzdání. Probereme, jak si vybrat vhodné téma, jak se neztratit v množství zdrojů, kde hledat relevantní informace a jak efektivně využívat Word pro (nejen) revizi textu. Celý proces psaní rozebereme, abyste se ve všech jeho částech cítili sebejistě. Tento workshop vám poskytne nástroje a techniky, abyste odcházeli s jasným plánem, jak se do seminární práce pustit.

Lektoři: Hana Schützová, Katedra právních dovedností, Georgia Hejduková, studentka 2. ročníku a Václav Lipš, student 2. ročníku


3) Seminárky pro pokročilé: Akademické texty a efektivní práce s poznámkami (metoda Zettelkasten

Kdy: čtvrtek 18. dubna, 10:00–12:00

Včera jste se prokousali odborným textem, dnes už si ale nejste úplně jistí, co si z něho vlastně odnášíte a ke kapitole tak usedáte znovu. Co s tím? Náš workshop, který představí základy práce s právnickými akademickými texty, by mohl pomoci. Zásadním elementem takové práce je totiž tvorba důmyslného systému poznámek, a právě na tuto dovednost se ve workshopu zaměříme. Studenti se seznámí s poznámkovým systémem známým jako „Zettelkasten“ dohromady s jeho současným propojením se specializovanými aplikacemi. Představíme si také efektivní způsob, jak si výrazně zjednodušit práci s citacemi

Workshop je vhodný nejen pro studenty, kteří zvažují účast v doktorském studiu, ale také pro všechny další, kteří v rámci svého studia pracují s odbornými texty, například v souvislosti s psaním seminárních prací, SVOČ či přípravami na diplomovou práci.

Workshop volně navazuje na workshop Seminárky 101: Jak na psaní seminární práce od A do Z. Pokud s psaním spíš začínáte, doporučujeme absolvovat oba workshopy.

Lektoři: Adéla Slavíková (vyučující na Katedře právních dovedností a asistentka soudce na Ústavním soudu), Matěj Slavík (doktorand při centru iCourts na Právnické fakultě Kodaňské univerzity a vědecký pracovník Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR)


4) Umělá Inteligence pro studenty práv

Kdy: čtvrtek 4. dubna, 16:00–17:30

Slyšeli jste o možnostech využití umělé inteligence v právu, ale nejste si jistí, jak ji používat? Přijďte to zjistit na náš workshop. Společně se podíváme na to, jaké nástroje na bázi umělé inteligence jsou k dispozici a jak je můžete využívat nejenom v právu, ale také během svého studia. Dozvíte se, v jakých případech vám umělá inteligence může pomoci a kdy naopak její používání není vhodné. Ukážeme si také, jak na psaní promptů, a probereme, jak jsou nastavena pravidla používání AI v rámci univerzity.

Workshop je určen pro začátečníky, kteří s využitím umělé inteligenci nemají (téměř) žádné zkušenosti. Na workshop si vezměte své notebooky.

Lektorka: Jana Soukupová, interní doktorandka Centra práva, technologií a digitalizace


5) Jak na prezentační a komunikační dovednosti?

Kdy: pátek 12. dubna, 12:00–15:30

Užíváte si vystupování na veřejnosti a chcete se v něm dále zlepšovat? Nebo vás naopak děsí už jen to, když máte mít krátkou prezentaci na semináři? Prezentování a mluvení s lidmi se v právní praxi nevyhnete. Přijďte proto páteční odpoledne strávit zkoušením různých způsobů, jak zlepšit své vystupování. Budeme řešit mimo jiné, jak ostatní zaujmout, jak pracovat s hlasem, jak nejlépe zvládnout neverbální komunikaci a co nám může pomoci improvizovat a odbourávat stres z prezentací. Workshop bude spočívat v tom, že vše budeme společně zkoušet.

Lektoři: Viktor Hatina, Hana Schützová, Katedra právních dovedností


6) Maximalizujte svůj čas: jak na osobní produktivitu a know-how management

Kdy: středa 24. dubna, 18:00–20:00

Cítíte, že Vaše dny jsou přeplněné, a přesto se Vám nedaří dokončit vše, co máte v plánu? Přidejte se k našemu workshopu o efektivním plánování a osobním time managementu, kde se naučíte, jak si organizovat čas a lépe řídit svůj život. Společně prozkoumáme metody a nástroje pro lepší prioritizaci úkolů, Generativní AI, zefektivnění pracovních procesů a vytváření „druhého mozku“, abyste si ze studia odnesli co nejvíce.

Lektorka: Barbora Obračajová, systémová designérka a Head of Project Management, externí vyučující Katedry právních dovedností


7) Design thinking – pro právní praxi i vaši kariéru

Kdy: čtvrtek 11. dubna, 18:00–20:00

Máte už vyjasněno, čím se chcete po studiu práva zabývat? Jedním ze způsobů, jak tuto volbu učinit vědomě a nenechat se jenom unést okolnostmi, je aplikace metody design thinking. Tento způsob přemýšlení je založený na empatii, porozumění okolnostem a prototypování různých řešení – a jako takový se hodí jak praktikujícím právníkům, tak i při designování kariéry podle vašich představ.

Lektorka: Barbora Obračajová, systémová designérka a Head of Project Management, externí vyučující Katedry právních dovedností


8) Study Skills workshop – nově přidáno

Kdy: středa 24. 4. 2024, 16:0018:00

Víme, co všechno se máme naučit – jak ale na to, aby se nám učilo co nejlépe? Které učící techniky fungují a které naopak vůbec? Jak zvládat obtížný time-management a chuť se učit během semestru i během zkouškového? Jak bojovat s prokrastinací a jak lépe zvládat stres? A co nám o tom, jak se efektivně učit, říká věda?

Přijďte na Study skills workshop, který je věnován sdílení zkušeností, rad, tipů a triků jak na efektivní přístup k učení a time managementu. Objevte, jak se učit efektivně a bez zbytečného stresu, a zvládněte blížící se zkouškové období více v klidu!

Tento workshop je určen primárně těm, který ho v rámci Study Hubu nebo studijních kruhů doposud neabsolvovali. Pokud jste na našem workshopu již byli, ale máte pocit, že si chcete tato témata před zkouškovém osvěžit, jste samozřejmě vítáni také.

Lektorka: Petra Zaydlar Hodysová, Katedra právních dovedností


9) MS Word pro začátečníky – nově přidáno

Kdy: čtvrtek 25. 4. 2024, 10:0011:30

Umíte si zapnout Sledování změn? Umíte porovnat dvě různé verze dokumentů? Umíte si vygenerovat obsah dokumentu? Umíte využívat formátování pomocí stylů? Umíte si zapnout netisknutelné znaky? Víte k čemu slouží? Využíváte konce oddílů? Umíte posunout označení čísla stránky „1“ na třetí stránku dokumentu? Umíte si zapnout čtení textu nahlas?

Pokud jste si na většinu otázek odpověděli „NE“, je workshop určený právě vám. Microsoft Word nabízí spoustu možností, které výrazně usnadňují psaní nejrůznějších studijních textů – od seminárky, přes právní podání do simulovaných soudů po diplomovou práci. Jedná se o velmi jednoduché funkce, které ale řada studentů neumí využívat.  Na workshopu si ukážeme, jak využívat MS Word na maximum. Vše si vyzkoušíte tak, abyste funkce při psaní dokumentů uměli využívat s lehkostí a ušetřili si spoustu času a práce.

Lektorka: Hana Schützová, Katedra právních dovedností


10) V zákulisí výběrové komise aneb jak napsat CV a přesvědčivý motivační dopis – nově přidáno

Kdy: pondělí 29. 4. 2024, 10:0012:00

Nevíte, jak napsat motivační dopis a CV? Nebo se chcete ujistit, jak mají správně vypadat? Zvažujete přihlášku na letní školu, ale bojíte se toho, jak sepsat podklady pro výběrové řízení? Přijďte na náš workshop! Naučíte se, jak má vypadat správná struktura, na co nezapomenout a čemu se vyvarovat. Vžijete se do role člena výběrové komise a Vaším úkolem bude posoudit, kterého z fiktivních kandidátů byste na základě motivačního dopisu a CV přijali a proč. Na workshopu získáte užitečné tipy a větší jistotu v tom, co do CV a motivačního dopisu psát. Přijďte se bavit o tom, jak sepsat kvalitní motivační dopis a CV, díky kterým zazáříte a ukážete, že jste ten pravý kandidát!

Lektorky: Michaela Růžková, Hana Schützová, Katedra právních dovedností