Bratři Spoustovi a Evropská unie

Bratři Spoustovi a Evropská unie

Bratři Spoustovi a Evropská unie

Pavel spousta studuje na PF UK už třetím rokem a spolu s mladším bratrem se dlouhodobě zajímají o politiku. K jejich nejoblíbenějším předmětům na fakultě patří evropské právo. Bratři Spoustovi také hrají fotbal a rádi cestují. Ondřej Spousta je o rok a půl mladší a studuje ve druhém ročníku. Jak říká, bratr mu vyšlapává cestičku na fakultě předáváním studijních materiálů a zkušeností.

Ondřej a Pavel se věnují zvyšování povědomí o Evropské unii. Zapojují se do různých projektů, objíždějí střední školy s vlastní přednáškou a chystají se české občany motivovat k účasti ve volbách do Evropského parlamentu. 

Čemu se přesně věnujete a proč Evropská unie? 

Ondřej: Evropská unie je naše srdeční záležitost a hodně pro nás znamená. Věnujeme se tomu, co se v ní děje, a rádi bychom se zasadili o zvýšení volební účasti.

Pavel: Naše činnost je různorodější. Už druhým rokem jezdíme po středních školách a přednášíme tam o Evropské unii. Zaměřili jsme se na zvyšování povědomí o EU, a to především u studentů, kde je největší deficit těchto znalostí. Studenti většinou mají velmi málo informací. Naším cílem je, aby lidé měli o Evropské unii co nejvíce informací, a s těmi šli k volbám do EP. Minule byla účast žalostná. Přitom Evropský parlament by měl mít nějakou legitimitu a oporu ve voličích. To jsou důvody, proč jsme se zapojili do kampaně Tentokrát budu volit, kterou zaštiťuje Evropský parlament po celé Evropě.

Ondřej: Tam společně fungují různé spolky jako Mladí občané, Mladí demokraté a další, aktivní jsou i jednotlivci. Je tam zapojených hodně lidí z naší fakulty. Některé aktivity organizuje přímo Evropský dům a my se do nich můžeme zapojit. Dobrovolníci mají volnou ruku a mohou si sami vymýšlet svoje aktivity a projekty. My bychom rádi rozproudili nějakou kontaktní kampaň před volbami do Evropského parlamentu, chtěli bychom se přiblížit k lidem, abychom s nimi mohli diskutovat a říct jim, že je důležité jít volit…

Pavel: Evropský dům nám poskytuje materiály, pomáhají s organizací apod., ale není to žádná propagace určité strany nebo názorů. Především nás koordinují, a to je dobře. Na prvním setkání této iniciativy jsme se pokusili rozdělit si aktivity tak, aby kampaň byla co nejefektivnější a každý se mohl věnovat té agendě, která mu nejvíc vyhovuje.

Ondřej: Je důležité se přesně domluvit, kdo co bude dělat, aby pět spolků nedělalo stejnou akci ve stejný den. 

Pavel: Nevím, co bychom dělali teď, kdybychom se tehdy nezapojili do těchto společných akcí. Asi bychom nějak přednášeli, ale jen obtížně bychom se propojili s ostatními spolky dali hlavy dohromady.

Jak reagují středoškoláci na přednáškách?

Ondřej: Musím zaťukat, že zpětnou vazbu máme zatím jenom pozitivní, ať jde o pedagogy nebo studenty. Na skoro každé střední škole se najdou jednotlivci, kteří mají kritické dotazy směrem k evropské integraci, ale snad vždy následuje z obou stran konstruktivní diskuze s logickým závěrem. Snažíme se vše vysvětlit.

Pavel: Nejezdíme do škol říkat, že Evropská unie je úžasná a dělá všechno skvěle. Některé věci se nelíbí ani nám. Snažíme se hlavně vysvětlit, jak Unie funguje. Nepřesvědčujeme nikoho, že Unie je špatná nebo dobrá. Udělejte si sami názor, ale na základě informací a ne výroku nějakého populistického politika v médiích. Proto je seznamujeme s objektivními fakty, máme u toho vždy zdroje, statistiky. Ondra má takové své grafické okénko s grafy z eurobarometrů. Cítíme, že relevantní informace chybí a je to vidět i ve výzkumech veřejného mínění. Studenti jsou budoucnost, a proto se je snažíme podpořit.

Ondřej: Jde nám o to, aby si studenti uvědomili, že v Bruselu vždy sedí někdo z České republiky, že tam rozhodujeme my sami. Nemáme tam malou váhu hlasů a ani nebýváme moc často přehlasováni. Je důležité si uvědomit, že naši zástupci tam spolurozhodují.

Pavel: Přesně tak, přednáška se jmenuje „Česká republika v Evropské unii - Brusel jsme i my“. Není to, jak se často říká v médiích „Pánové z Bruselu“ a „Brusel nám nařídil“. Ne, na každém hlasování vždycky sedí nějaký český zástupce, a to studentům ukazujeme. Evropská unie není vzdálený kolos, který nám sem chrlí různá nařízení. Sedí tam Češi a spolupodílejí se na tom a mnohdy hlasují pro návrhy, které pak čeští politici označují za nesmysly. 

Proč tedy tak málo lidí ví, jak Evropská unie funguje?

Ondřej: Náš vzdělávací systém se bohužel jen málo věnuje Evropské unii a věcem s tím souvisejícím. Od revoluce se navíc příliš nezměnil, což je samozřejmě způsobeno především nezájmem vládnoucích stran vzdělávací systém rozvíjet a tím i zvyšovat politikou gramotnost.

Pavel: My jsme na gymplu měli předmět právo, ve kterém jsme se z každého oboru učili trochu, ale evropské právo nám nikdo ani nezmínil. Evropskému rozměru politiky jsem se příliš nevěnovali. Přitom je potřeba to zdůrazňovat v různých souvislostech a oborech. Pro populistické politiky je Brusel ideální výmluvou. Je to daleko, Evropská unie se příliš nesnaží přiblížit lidem nějakou zajímavou a dobrou formou, domácí politici se pak mohou na Brusel snadno vymlouvat.

Čemu se chcete věnovat v budoucnu? 

Ondřej: Nám by se líbilo, pokud tedy úspěšně vystudujeme, směřovat do advokacie, ale o veřejné dění máme zájem a třeba nás to odfoukne někam do politiky. Oba ale chceme dál rozvíjet evropskou myšlenku.

Pavel: Pro mě je to těžká otázka. Nejsem příliš vyhraněný ani v právu, láká mě advokacie, ale nevím ještě, jaké odvětví. Právo mám hrozně rád, opravdu mě to baví. Zároveň mám zájem o veřejné dění už od 15 let, a to asi jen tak nevyhasne. Uvidíme, co pak převáží.

Ondřej: Stihnout se dá všechno.