Tým našich studentů zvítězil ve finále Lidskoprávního Moot Courtu
Tým našich studentů zvítězil ve finále Lidskoprávního Moot Courtu
Již pošesté se dne 23. února 2018 na Ústavním soudu konalo celorepublikové finále Lidskoprávního Moot Courtu, který pořádá Liga lidských práv ve spolupráci s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity. V simulovaném soudním procesu si celkem šest týmů, po dvou z brněnské, olomoucké a pražské právnické fakulty, vyzkoušelo zastupování stran sporu týkajícího se úhrady mimořádné a velmi nákladné zdravotní péče z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Jádro sporu spočívalo v aplikaci § 16 odst. 1 zákona o veřejném zdravotním pojištění a na modelový případ, umírající matky, které mohla léčba prodloužit život. Zákon stanoví: „Příslušná zdravotní pojišťovna hradí ve výjimečných případech zdravotní služby jinak zdravotní pojišťovnou nehrazené, je-li poskytnutí takových zdravotních služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce.“ Ve své argumentaci studenti museli vyřešit mimo jiné to, jak se pozná, že je případ konkrétního pojištěnce výjimečný i to co znamená spojení „ jediná možnost z hlediska zdravotního stavu pojištěnce“.
Ve všech dosavadních ročnících zvítězily týmy brněnské právnické fakulty, tentokrát však podle poroty nejlepší výkon předvedl tým studentů naší fakulty ve složení Jana Cimlerová, Artur Šteffek a Jan Trnovský. Jako nejlepšího řečníka porota ocenila studentku Janu Hajdučkovou z brněnské právnické fakulty, nejlepší písemné podání vyhrál tým olomoucké právnické fakulty ve složení Jan Hrdáč, Ondřej Pekárek a Anna Marie Hanušová.
Všem oceněným vřele gratulujeme, našim studentům však samozřejmě nejvíce! A co o svém úspěchu soudí oni sami?
"Případ je vybírán tak, aby spor neměl předem daného vítěze. Ten letošní byl založen na problematickém výkladu ustanovení o úhradě léku z veřejného zdravotního pojištění, který je aktuálně předmětem vícero soudních řízení.
Pro všechny členy našeho týmu byl lidskoprávní moot court první zkušeností s tímto typem studentské aktivity. Cenné rady do písemné i ústní části nám poskytl kolega, který se právě tohoto moot courtu v minulosti účastnil. Všem nejen začínajícím týmům lze doporučit, aby napřed oslovili zkušenější kolegy či přímo spolupracovali s couchem. Že se v lidskoprávním moot courtu daří spíše brněnským týmům lze přičíst skutečnosti, že mu oproti ostatním věnuje brněnská fakulta vyšší pozornost. Moot court vede jako nepovinný předmět a studentům se dostává pomoci ze strany doktorandů.
Zadání se vždy skládá z dílčích otázek a argumentů, se kterými se musí tým vypořádat ze strany žalobce i žalovaného. Je dobré, když si členové týmu otázky rozdělí, zároveň však nesmějí zcela opomíjet práci na zbylých částech: platí pravidlo, že každý ví o všem něco a něčem všechno. Je důležité, aby písemné podání i ústní vystoupení bylo jasně strukturované do jednotlivých argumentů, které dohromady směřují k naplnění zájmu zastupované strany. Je vhodné, aby v průběhu ústní části mluvili rovnoměrně všichni členové týmu a vyjadřovali k jednotlivým argumentům, jak byly rozděleny. Každý však musí být připraven reagovat rovněž na dotazy týkající se částí přidělených jeho kolegům.
Nutnost nalézt argumenty pro obě ze stran sporu přiměje studenty nad danou problematikou přemýšlet do hloubky a z mnoha úhlů pohledu, což při běžné výuce obvykle není vyžadováno. Během ústního kola si studenti vyzkoušejí vystupování na veřejnosti a jaké to je bezprostředně reagovat na předem neznámé otázky, kterými se soudci pokoušejí soutěžící rozhodit.
Účast v moot courtu pro nás byla obrovskou zkušeností a můžeme ji doporučit všem, kteří o ní uvažují."