Nový projekt evropské univerzitní aliance 4 EU+ se bude věnovat zavádění umělé inteligence, depersonalizaci veřejné správy a s tím souvisejícím otázkám budoucnosti správního práva

obr

Nový projekt evropské univerzitní aliance 4 EU+ se bude věnovat zavádění umělé inteligence, depersonalizaci veřejné správy a s tím souvisejícím otázkám budoucnosti správního práva

V dubnu 2025 zahájil tým, složený z výzkumníků z pražské, barcelonské, milánské, kodaňské a ženevské právnické fakulty práci na novém projektu evropské univerzitní aliance 4 EU+ s názvem “Evropa: Laboratorium digitálního státu”. Tento výzkumný projekt si dává za cíl provést komparaci těch právních řádů, které již právní úpravu pro používání umělé inteligence přijaly (Německo, Španělsko) a těch, které to jenom připravují (Česká republika). Klíčovými problémy, které bude výzkumný tým akcentovat jsou vláda práva vs. práva technologií, depersonalizace veřejné správy a budoucnost člověka-úřední osoby ve správním právu. Kromě pražské katedry správního práva se na projektu bude podílet také milánské centrum CERIDAP, kodaňské centrum WELMA, ženevské Digital Law Centre a katedra správního práva v Barceloně.  

Klíčovou událostí, která se v rámci nového projektu 4 EU+ uskuteční, bude mezinárodní konference s názvem Swan Song of Anthropocentric Administration in Europe (Labutí píseň antropocentrické správy v Evropě). Ta se bude konat na půdě pražské právnické fakulty ve dnech 27. až 28. listopadu 2025. Konferenci otevře Věra Jourová, prorektorka naší univerzity pro lidské zdroje a nové technologie a na její úvod bude prezentovaná nově vydaná publikace Diany Galetty z milánské právnické fakulty s názvem AI and Public Administration (Edward Elgar, 2025).

Na naší právnické fakultě jsou členy řešitelského týmu Jakub Handrlica, Vladimír Sharp, Christopher De la Cruz, Kateřina Pechmannová, Liliia Serhiichuk, Jan Nešpor.

Výsledkem projektu bude zvláštní číslo milánského časopisu CERIDAP, který je indexován v databáze Scopus.