Nerovnost a otevřená společnost pod lupou: Projekt CIOS je studuje napříč obory

Nerovnost a otevřená společnost pod lupou: Projekt CIOS je studuje napříč obory
Co spojuje právo, ekonomii, psychologii a zájem o spravedlivější otevřenou společnost?
Odpovědí je nový projekt Centrum pro otázky nerovnosti a otevřené společnosti (CIOS).
Od začátku roku 2025 se pustil do zkoumání toho, proč ve společnosti vznikají nerovnosti – a jak je možné je zmírňovat.
Za tímto čtyřletým projektem, financovaným z programu OP JAK a rozpočtem 150m Kč, stojí tým špičkových akademiků z Právnické fakulty a Fakulty sociálních věd UK, Fakulty podnikohospodářské VŠE a Právnické fakulty MU.
“Projekt CIOS jsme koncipovali jako interdisciplinární výzkumný hub, který přinese platformu pro spolupráci akademiků bez ohledu na hranice společenskovědních oborů, akademických institucí i zemí,” vysvětluje hlavní řešitel projektu Josef Montag z Katedry ekonomie a empirických právních studií Právnické fakulty UK. V projektu tak participují právníci spolu filozofy, ekonomy, psychology a politology.
Vedoucími jednotlivých výzkumných skupin jsou pak filozof Volker Kaul, právníci Veronika Bílková a Jakub Harašta a ekonomové Eva Horváthová a Michal Šoltés. Jejich práce se zaměří na široké spektrum témat: dopady technologického pokroku na nerovnost, trhy a jednotlivce, polarizaci a svobodu slova v době sociálních médií, či nerovnosti ve veřejné správě a trestní justici.
Vedle partnerských institucí v projektu participují akademici ze světových univerzit jako Oxford, Carnegie-Mellon, London School of Economics, či Vrije Universiteit Amsterdam. “Spolupráce s výzkumníky z celého světa přináší nové výzkumné příležitosti a potenciál ovlivnit globální diskusi k výzvám, kterým nyní otevřená společnost čelí,” dodává Josef Montag.
Důležitým aspektem projektu je podpora kariérního rozvoje mladých výzkumníků a výzkumnic a posílení role žen ve vědě. V jeho rámci tak bude financován vznik nových akademických pozic, které budou obsazeny v mezinárodních výběrových řízeních.
Projekt též rozšíří možnosti mezinárodního doktorského studia participací PF UK v European Doctorate in Law and Economics, čímž v akademickém roce 2026/27 vzniknou dvě plnohodnotné PhD pozice.
Projekt ukazuje, že věda může a má být motorem změny, když se spojí odborné znalosti, odvaha a chuť posouvat hranice. V době, kdy společnost čelí rostoucí polarizaci a nerovnosti, přináší CIOS snahu lépe porozumět jejich příčinám a dopadům a tím potenciálně lepší schopnost otevřené společnosti se s těmito výzvami vyrovnávat.
Projekt „Centrum pro otázky nerovnosti a otevřené společnosti (CONOS)“, reg. č. CZ.02.01.01/00/23_025/0008690, financovaný z Evropského fondu pro regionální rozvoj.