Rekonstrukce budovy právnické fakulty. Děkan přiblížil akademické obci rozsah stavebních úprav.

Rekonstrukce budovy právnické fakulty. Děkan přiblížil akademické obci rozsah stavebních úprav.
Dlouho plánovaná rekonstrukce památkově chráněné budovy Právnické fakulty UK začne ještě během letního semestru. Stavebních úprav domu postaveného na začátku 20. století architekty Janem Kotěrou a jeho žákem Ladislavem Machoněm se ujme firma Chládek & Tintěra, a.s. Během přestavby se vymění okna a udělá nová fasáda. Práce by měly přijít na 220 milionů korun. Výuka i zkouškové období budou probíhat standardně bez přerušení.
Hlavním cílem rekonstrukce je ekonomicky i ekologicky zefektivnit provoz budovy a udělat ji příjemnější pro její uživatele. Novoklasicistní památka po sto letech už neodpovídá současným nárokům a náklady na její údržbu a vytápění jsou vysoké. V budově je, jak studenti i pedagogové dobře vědí, v zimě zima a v létě vedro. „Klasické zateplení fasády nepřichází kvůli památkářům v úvahu. Lepší tepelnou izolaci tak zajistí nová okna, která budou přesnou replikou těch původních,“ řekl děkan fakulty Radim Boháč. Proti slunci budou do oken instalovány látkové žaluzie, které se postarají o zastínění místností.
Fasáda fakulty se konečně zbaví břízolitu, který získala za minulého režimu během normalizace. Získá tak svoji původní světlou barvu, na které znovu vyniknou původní reliéfy a další detaily. Opraven bude i posunutý vstupní pilíř, zde se uvažuje o injektáži. Podle posledních měření je naštěstí stabilní.
Práce probíhající na etapy přinesou samozřejmě hluk i prašnost. Ani výuka ani zkouškové období by ale neměly být rekonstrukcí vážněji zasaženy. „Může dojít k přesunu ústních zkoušek do jiných místností v částech budovy, kde se zrovna nic dít nebude. Co se týče klausur nebo písemných státních zkoušek, budeme se snažit zajistit maximální klid a dohodneme se stavitelem případně úplné přerušení prací v tomto období,” ujistil Boháč.
Stavební práce budou stát přes 200 milionů korun. Hlavní část financí poskytne fakultě dotace z Ministerstva školství (z programu 133 220 Rozvoj a obnova materiálně technické základny veřejných vysokých škol), která pokryje zhruba 85 % nákladů. O zbytek se postará Fond mimořádné pomoci Univerzity Karlovy a sama fakulta z vlastních zdrojů. Počítá se i se zapojením sponzorů, které bude fakulta aktivně vyhledávat. Za tímto účelem využije například prostoru pro reklamu na lešení během stavby.
Všechny aktuální informace naleznete na webu projektu fakulta 2.0.