Strategický záměr univerzity Karlovy 2021–2025

Strategický záměr univerzity Karlovy 2021–2025 byl projednán Vědeckou radou 17. prosince 2020, schválen Akademickým senátem 22. ledna 2021 a Správní radou 16. února 2021. Jak je uvedeno v preambuli, Excelence, autonomie a svoboda bádání a výuky jsou principy, ke kterým se univerzita hlásí. Univerzita Karlova je jednou z nejvýznamnějších vědeckých a vzdělávacích institucí nejenom v České republice, ale i v Evropě. Je výzkumně orientovanou vysokou školou, která se trvale hlásí k historickým tradicím jednoho z nejstarších vysokých učení a zastává zásadní roli ve vědeckém, kulturním, sociálním a ekonomickém rozvoji společnosti.

Jakožto veřejná instituce se rovněž hlásí k odpovědnosti za rozvoj společnosti, která ji podporuje, a prostředí, v němž se nachází. I nadále se proto bude podílet na rozvoji regionů, v nichž působí, a svou činností přispívat k naplňování národních priorit, jako jsou především ty ukotvené ve strategickém záměru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pro oblast vysokých škol, jakož i k závazkům mezinárodním, jako je podpora evropského vzdělávacího a vysokoškolského prostoru.

Jak uvádějí autoři a autorky SZ UK 2021–2025, „my, kteří dnes vystupujeme jejím jménem (univerzity), chceme pokračovat v závazku přispívat k rozvoji vědění, vzdělanosti a kultury, který nám byl předán, a postoupit jej těm, kdož přijdou po nás. Následujeme přitom hodnoty, s nimiž je toto poslání neodmyslitelně spjato – sloužit pravdě, rozvíjet ideály humanity, demokracie, otevřenosti a naplňovat myšlenku celosvětové spolupráce univerzit jako základu mezinárodního vědeckého výzkumu i vzdělávání. I nadále budeme klást nejvyšší nároky na sebe samé, na kvalitu naší vědy i našeho vzdělávání a poměřovat se s nejlepšími.

Hodnotový základ SZ UK 2021–2025

• podpora svobody, humanismu a demokracie
  • trvalá snaha o dosahování vysoké kvality naší činnosti
  • rozvoj akademické integrity a zachování akademické svobody a samosprávy