Z fakultního dění: Komise pro otázky studia jednala o standardu diplomové práce

Z fakultního dění: Komise pro otázky studia jednala o standardu diplomové práce

Na říjnovém zasedání Komise pro otázky studia proběhla diskuze o potřebě vytvořit standard diplomové práce. Podnět k vyjasnění a rámcovému sjednocení pravidel vzešel ze setkání garantů diplomových seminářů na jednotlivých katedrách a potřebu podtrhují i četné dotazy od studujících a vedoucích prací.  

Diskuzi komise zahájil děkan fakulty poukazem na to, že každý studijní program musí dle nařízení vlády č. 274/2016 Sb. mít dostatečně účinná opatření zajišťující úroveň kvality kvalifikačních prací a systematicky dbát na jejich kvalitu, a to včetně stanovení požadavků na způsob vedení těchto prací. V současnosti má právnická fakulta tyto požadavky jen velmi stručně uvedeny v čl. 2 opatření děkana č. 11/2017, kde je uvedeno, že student průběžně konzultuje zpracování své diplomové práce s vedoucím a vedoucí sděluje studentovi připomínky zejména k cílům, logické struktuře práce, práce se zdroji a korektnosti použití vědecké metodologie při vyvozování závěrů. 

Strohost úpravy a rozptýlení pravidel pro vedení a náležitosti závěrečných prací ve více opatřeních, z nichž jsou navíc některá opakovaně novelizovaná, studujícím i vedoucím prací ztěžují orientaci v mantinelech toho, jak má být nastavená vzájemná spolupráce a práva a povinnosti studujících a vedoucích prací. Fakultě by přijetí standardu také pomohlo v řízeních o odebrání titulu, kde bývá těžké pro fakultu dokázat, zda vznik dané práce probíhal či neprobíhal standardním postupem. V neposlední řadě je snaha vyjasnit existující pravidla naléhavější v důsledku nástupu AI a praxi psaní prací na objednávku (tzv. ghost writing). 

Primárním cílem návrhu přijmout standard diplomové práce každopádně není vytvářet pravidla nová, ale vypravovat souhrnné znění dosud platných pravidel a vyjasnit situace, na které současná pravidla nedávají dostatečně jasné odpovědi. Má jít tedy o „recast“ (přepracování, ujednocení) platných pravidel, nikoli přijetí pravidel zcela nových. Současně by měl standard podpořit to, že všichni studující v rámci jednoho studijního programu budou mít srovnatelné podmínky. Má jít nicméně o standard minimální a katedry mají mít prostor pro vlastní specifická pravidla zohledňující specifika daného oboru. 

V rámci diskuze byla opakovaně zmiňována podpora tomu, aby došlo ke sjednocení a vyjasnění pravidel, neboť vedoucím prací i studentům nevyhovuje současná roztříštěnost předpisů. Opakovaně bylo zmiňováno, že vedoucí prací uvítají zavedení zejména minimálního standardu, ale že nechtějí přijetí pravidel úplně nových, protože ta současná víceméně fungují a postačí jejich ujednocení a dílčí úprava. Zaznívaly i hlasy, že problematických případů máme v současnosti jen minimum (tj. jde o excesy) a je zřejmě dostatečně dobře možné je řešit podle stávajících předpisů. Přítomní se shodovali na tom, že bude-li standard vypracován, bude dobré v něm zavést povinnou konzultaci na samém začátku psaní, což je v souladu s větším důrazem na individuální volbu tématu a znemožnění zapsat si téma diplomové práce bez jakéhokoli kontaktu s budoucím vedoucím práce. Dále by standard měl obsahovat důrazné doporučení pro studující, aby před finálním odevzdáním svůj text zaslali svému vedoucímu, a současně nechat volnost ve stanovení počtu a formy průběžných konzultací. Nicméně zazněl i názor požadující stanovit maximální počet konzultací. Většina přítomných také podporovala úpravu formuláře pro psaní posudku, který by po vzoru zahraničních univerzit nebo vydavatelství obsahoval vedle prostoru na slovní komentář i tabulkovou část, jejíž vyplnění by snížilo nutnost vše zahrnovat do slovního komentáře.  

Děkan závěrem poděkoval zástupcům fakulty za sdílení dobré praxe toho, jak u nich diplomové práce vznikají a jsou obhajovány, i za cenné podněty ohledně budoucího standardu. Znovu zopakoval, že standard nemá primárně stanovovat pravidla nová, ale zejména shrnout a dílčím způsobem vyjasnit pravidla stávající a doplnit nové šablony posudků, což by mělo jejich autorům ušetřit práci. Standard by měl vzniknout v rámci prací na recastu opatření děkana o závěrečných prací, kterými jsou pověřeni dr. Urban a dr. Říha. 

 

prof. Radim Boháč, děkan  

dr. Michal Urban, koordinátor pro inovace ve studiu