Výběrové řízení na obsazení dvou pozic odborného asistenta / odborné asistentky (se zaměřením na výzkum) na plný pracovní úvazek na katedře ekonomie a empirických právních studií.

Výběrové řízení na obsazení dvou pozic odborného asistenta / odborné asistentky (se zaměřením na výzkum) na plný pracovní úvazek na katedře ekonomie a empirických právních studií.

Děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy vypisuje

výběrové řízení

na obsazení dvou pozic odborného asistenta / odborné asistentky (se zaměřením na výzkum)
na plný pracovní úvazek na katedře ekonomie a empirických právních studií.

Centrum pro otázky nerovnosti a otevřené společnosti (CONOS) na Právnické fakultě Univerzity Karlovy hledá kandidáty na dvě pozice odborného asistenta či odborné asistentky v oboru empirických právních studií nebo aplikované ekonomie (právo a ekonomie, ekonomie kriminality a trestní spravedlnosti) s nástupem od podzimu 2025 nebo dříve. Jediným požadovaným jazykem je angličtina. Hlásit se mohou i zkušení akademici.

Hledáme kandidáty se zkušenostmi s výzkumem, kteří posílí existující výzkumnou skupinu zaměřující se na nerovnosti v soudních rozhodováních, jejich příčiny, důsledky a možná řešení. Úspěšní kandidáti se připojí k mezioborovému týmu, který působí v oblastech empirických právních studií, ekonomie a psychologie.

Vybraní kandidáti budou mít dostatek prostoru k realizaci vlastních výzkumných aktivit a podávání grantových žádostí, za předpokladu, že jejich aktivity budou v souladu s cíli CONOS a budou směřovat k publikaci v prestižních mezinárodních recenzovaných časopisech.

Podmínky a náplň smlouvy

Počáteční smlouva bude na dobu 3 let (nebo do prosince 2028). Za předpokladu úspěšného hodnocení mezinárodní vědeckou radou CONOS se očekává, že kandidátovi bude nabídnuto prodloužení smlouvy, které zahrnuje možnost přechodu na trvalou pracovní pozici. Plat činí až 82 000 Kč měsíčně (čistý příjem přibližně 62 000 Kč) a bonusy za publikace.

Od úspěšných kandidátů se očekává, že během doby trvání smlouvy publikují alespoň dva články v prestižních recenzovaných časopisech. Články musí být dedikované Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

  • že se stanou aktivními členy akademické obce, například svoji pravidelnou účastí na vědeckých seminářích katedry.
  • že budou vyučovat jeden kurz za akademický rok.
  • že se zapojí do vedení diplomových prací.
     

Podmínky způsobilosti

Titul Ph.D. (nebo jeho ekvivalent) v oboru práva nebo sociálních věd (ekonomie, psychologie nebo sociologie) se zaměřením na výzkumné metody, získaný do prosince 2025.

Hodnotící kritéria:

  • Kvalita a relevance dosavadních výzkumných výstupů a existujících projektů.
  • Předchozí výzkum v empirických právních studiích, právu a ekonomii, aplikované ekonomii nebo právní psychologii.
  • Ochota a schopnost bydlet v Praze po dobu trvání smlouvy.
  • Zkušenosti s empirickým výzkumem, zejména s experimenty (laboratorními, korespondenčními a terénními), jsou výhodou.
  • Motivace pro výzkumný projekt a potenciál přínosu pro CONOS a fakultu.
     

Přihláška by měla obsahovat:

  • Stručný motivační dopis popisující odborné zkušenosti a motivaci kandidáta (včetně možných omezení nebo zvláštních požadavků).
  • Strukturovaný životopis.
  • Job market paper.
  • Popis současných výzkumných projektů (jiných, než je job market paper).
  • Dva doporučující dopisy zaslané buď uchazečem, nebo přímo doporučujícím na e-mail cios@prf.cuni.cz.
  • Doklad o dosažení titulu Ph.D. nebo jiné doklady o vysokoškolském vzdělání (kopie stačí).

Uzávěrka přihlášek: 28. února 2025. Vybraní kandidáti budou pozváni k online pohovorům v březnu 2025. Kandidáti na užším seznamu budou následně pozváni k prezentaci svého Job Market Paper (online nebo v rámci našeho výzkumného semináře).

O CONOS a katedře

Hlavním cílem nově založeného Centra pro otázky nerovnosti a otevřené společnosti na Právnické fakultě Univerzity Karlovy je vytvoření špičkového akademického centra, které bude rozvíjet a podporovat mezioborové výzkumné týmy studující problémy související s aktuálními a budoucími výzvami souvisejícími s nerovnostmi a s otevřenou společností.

Výzkum v rámci CONOS je primárně orientován na výzvy a aplikační řešení problémů nerovnosti, zejména v kontextu technologického rozvoje a inovací na trzích zboží a služeb i ve veřejné správě.

Naše současné výzkumné projekty se zaměřují na tři hlavní oblasti:

  • Demokracie a veřejný diskurz v době sociálních médií.
  • Rovnost před zákonem, rozdíly v soudním rozhodování a možnosti jejich zmírnění.
  • Problémy nerovnosti a ochrany zranitelných osob.

Právnická fakulta Univerzity Karlovy se nachází v historickém centru Prahy. Kandidát bude úzce spolupracovat s katedrou ekonomie a empirických právních studií, která má silný výzkumný tým zaměřený na analýzu veřejných politik, právo a ekonomii a empirické právní studie. Členové mají mezinárodní zkušenosti i publikace.

 

prof. JUDr. Radim Boháč, Ph.D.
děkan