Výběrové řízení na mezinárodní MOOT COURT Z EVROPSKÉHO PRÁVA
Výběrové řízení na mezinárodní MOOT COURT Z EVROPSKÉHO PRÁVA
Baví tě právo EU? 🇪🇺 Chceš reprezentovat fakultu v moot courtu, kde se utkáš se soupeři ze zahraničních univerzit? Chceš vylepšit své právní dovednosti? A k tomu získat 8 kreditů za PVP?
Tak neváhej a přihlaš se na letošní Central and Eastern European Moot Court Competition!
CEEMC (ceemc.co.uk) je mezinárodní soutěž z práva EU, ve které týmy simulují řízení o předběžné otázce před Soudním dvorem Evropské unie. Finální ústní kola se každý rok konají v jiném evropském městě (v minulosti kromě Prahy například v Dubrovníku, Lucemburku nebo Budapešti), místo konání tohoto ročníku bude brzy oznámeno. Ústní kola pravděpodobně proběhnou ve dnech 25.-27. dubna 2025.
A proč by ses měl/a zúčastnit?
Soft skills - psaní podání, ústní argumentace, práce s judikaturou a předpisy; vše zásadní schopnosti pro praktikujícího právníka. Není lepší způsob, jak se naučit praktickým právním dovednostem, než skrze moot court. Ač účast v soutěži zní jako zbytečná práce navíc, není. S odstupem si pak budete děkovat, že jste do toho šli a kolik jste se toho naučili.
Soudci jsou kapacity v oboru - v soutěži působí mimo jiné (jak současní, tak bývalí) soudci a generální advokáti SDEU, je to tak perfektní příležitost prezentovat svoje argumenty před takovými jmény v oboru, jako jsou třeba Eleanor Sharpston, Michal Bobek, Jan Passer nebo Krystyna Kowalik-Bańczyk. A ještě si s nimi můžete pokecat během bohatého doprovodného programu. 🥳
Unijní právo tak, jak ho neznáte - v průběhu soutěže budete zpracovávat písemná podání a připravovat se na ústní podání v řízení o předběžné otázce a ponoříte se do unijního práva opravdu do hloubky. Zadání je sice fiktivní, ale vždy reflektuje nejnovější zajímavé otázky práva EU. V posledních letech byla soutěžní zadání inspirována například případy Superligy, Uber nebo Pelham II.
Je to legrace - Cíle soutěže jsou, v následujícím pořadí, odejít s nadšením, něco se naučit a třeba si i odnést nějakou tu cenu (mezi které mimochodem patří například výlet do Londýna a na univerzitu v Cambridge nebo stáž u SDEU). CEEMC je správným mixem soutěže a možnosti se učit a pracovat na svých dovednostech a týmové práci. Celou soutěží vás provedou zkušení koučové - absolventi a bývalí soutěžící Sára Tichá a David Závada.
JAK A KDY SOUTĚŽ PROBÍHÁ?
Soutěž má dvě hlavní části: příprava písemných podání za obě strany sporu a následně ústní kola, které proběhnou 25.-27. dubna 2025 v zahraničí. Příprava na soutěž je intenzivní a bude probíhat již od začátku roku. Mimo samotného zpracovávání podání a rozlouskávání případu se připravte i na trénink mooting skills. Zkouškového ani klauzur se ale nebojte, vše domluvíme a zvládneme.
KOHO HLEDÁME?
3-4 studenty, kteří jsou alespoň v druhém ročníku, mají dobrou znalostí angličtiny (celá soutěž probíhá v AJ), chuť se učit a věnovat svému studiu něco nad rámec klasického rozvrhu. Hlubší znalost evropského práva není nutností, tu získáte samotnou přípravou na soutěž.
JAK SE PŘIHLÁSIT?
- poslat CV a krátký motivační dopis (max. 1 stránka) v angličtině na sara.ticha@seznam.cz, a to do 15. prosince.
- 17. prosince pak proběhne na fakultě ústní pohovor, kde se krátce pobavíme o vaší motivaci, časových možnostech a zodpovíme jakékoli otázky (pokud byste nemohli, můžeme se domluvit na alternativním termínu).
- A pokud si nejste jistí, že je moot pro vás, nebojte se přihlásit i tak, konkrétní představy probereme na pohovoru.
Pojďte s námi do toho!