Veřejné slyšení na téma "Nucená práce a násilná asimilace v ujgurské oblasti"

Centrum pro konstitucionalismus a lidská práva vás tímto zve na veřejné slyšení na téma „Nucená práce a násilná asimilace v ujgurské oblasti,” které se bude konat 20. října 2023 od 10.00 do 13.30 hod v Jednacím sále Senátu.

Součástí programu bude prezentace policy paperu s názvem “Doporučení orgánům veřejné moci České republiky ve věci genocidy Ujgurů v Čínské lidové republice”. Tento strategický dokument vznikl z iniciativy studentek Právnické fakulty UK, které navázaly na sérii  veřejných přednášek CHR věnujících se problematice postavení Ujgurů v Čínské lidové republice. V rámci přednášek vystoupil též Sir Geoffrey Nice, předseda Ujgurského tribunálu, Aldo Zamit Borda, expert na mezinárodní trestní spravedlnost, a Gulbahar Haitiwaji a Kalbinur Sidik, které přežily věznění v čínských koncentračních táborech.

Stávající vztah ujgurské menšiny a Čínské lidové republiky je charakterizován systematickým porušováním lidských práv ze strany Čínské lidové republiky, a to v intenzitě, která s vysokou mírou pravděpodobnosti konstituuje zločiny proti lidskosti a možnou genocidu. Za účelem posílení reakce ze strany České republiky, resp. mezinárodního společenství, tedy vznikl policy paper, v rámci kterého autorky formulují systém doporučení, jejichž realizace umožní vyvinout tlak na Čínskou lidovou republiku ve směru prosazení ochrany lidských práv ujgurské menšiny.

Budeme moc rádi, když si uděláte čas a přijdete si poslechnout nejenom vystoupení studentek PF UK, ale též mnoho dalších zajímavých hostů. V rámci programu zazní svědectví přímých obětí a přeživších nucených prací a dalších praktik porušování lidských práv včetně genocidní politiky v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně. Vystoupí též řada mezinárodních i domácích expertů a osobností zasazujících se o ochranu lidských práv Ujgurů a dalších menšin v Čínské lidové republice.

Pokud vás akce zaujala, napište prosím na adresu elbournovam@senat.cz do 17. 10. 2023.

Pozvánku včetně programu naleznete zde.

Uložit událost do kalendáře