V konkurenci 144 týmů stříbrná medaile pro tým PF UK: fenomenální úspěch na soutěži Vis East v Hong Kongu!

obr

Vis Moot tým PF UK ve složení studentů: Filip Choděra, Veronika Dybová, Adam Kořínek, Marie Nová, Dagmar Smetanová, Matěj Rösner, Simon Puchý a Jasmína Pustaiová dosáhl velkého úspěchu na soutěži Vis East v Hong Kongu, jedné ze dvou paralelních větví Willem C. Vis („Vis Moot“) soutěže.

Řečníci Simon Puchý a Jasmína Pustaiová postoupili ze základních kol, ve kterých soutěžilo 144 univerzitních týmů z celého světa, do vyřazovacích kol pro nejlepších 32 týmů. V napínavém play-off se pak postupně probojovali mezi nejlepších 16, 8 a 4 týmy soutěže. Ze semifinálového utkání vyšel tým PF UK též vítězně, a tudíž se za stranu žalovaného utkal s indickou National Law University, Jhodpur, která ve finále soutěže zastávala pozici žalobce.

V Hongkongském kongresovém sále hotelu JW Marriott slavnostnímu finále a následnému udělování cen přihlíželo více než 700 účastníků a hostů. Ve finálním panelu rozhodců zasedli: Neil Kaplan SC (přezdívaný „otec“ hongkongské arbitráže), Helen Shi (místopředsedkyně rozhodčího soudu při Mezinárodní obchodní komoře (ICC)) a Juan Pablo Argentado (Managing Counsel rozhodčího soudu při ICC v Paříži).

Byť nakonec indický tým dle panelu rozhodců „o vlásek“ zvítězil a tým PF UK skončil druhý, jedná se o dosud nevídaný úspěch českého týmu ve Vis Moot soutěži, která je největším mezinárodním moot-courtem v oblasti soukromého práva. Do Hong Kongu přijelo kvůli soutěži přes 1400 účastníků a kromě 144 týmů se jí zúčastnilo též 300 účastníků v roli rozhodců.

Tým PF UK dále získal ocenění za písemné podání za žalobce i žalovaného, udělovanému pro dvacet pět nejlepších písemných podání v soutěži. Jasmína Pustaiová získala také individuální cenu udělovanou 32 nejlepším řečníkům v základních kolech soutěže.

Za deset dní tým pokračuje na finále v paralelní větvi soutěže ve Vídni, kde v konkurenci 390 týmů bude soutěžit o postup do vyřazovacích kol pro 64 nejlepších týmů soutěže.

Gratulujeme a držíme palce v další části soutěže!

Záznam živého přenosu finálového utkání Vis East je k dispozici zde.