Testování na koronavirus pro studenty a zaměstnance Univerzity Karlovy

Testování na koronavirus

Testování na koronavirus pro studenty a zaměstnance Univerzity Karlovy

Testování na koronavirus pro studenty a zaměstnance Univerzity Karlovy na 1. LF UK

1. lékařská fakulta UK ve spolupráci se Všeobecnou Fakultní Nemocnicí provádí testování studentů a zaměstnaců UK, včetně jejich rodinných příslušníků, na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 metodou RT-qPCR. Odběry zájemců o testování budou probíhat každý pracovní den v odběrové ambulanci na Klinice pracovního lékařství VFN v ulici Na Bojišti 1, Praha 2. Analýza vzorků bude provedena v Ústavu imunologie a mikrobiologie 1. LF UK (registrační číslo laboratoře 75UK1LF) a výsledky budou oznámeny den po odběru.

Ceník vyšetření:

Studenti a zaměstnanci 1. LF UK    600 Kč
Studenti, zaměstnanci UK a jejich rodinní příslušníci 1000 Kč
Ostatní samoplátci    1700 Kč

Další informace a registraci na vyšetření lze získat na webových stránkách Ústavu imunologie a mikrobiologie (https://uim.lf1.cuni.cz/).

Coronavirus testing for students and employees of Charles University at 1. LF UK

1st Faculty of Medicine, Charles University, in collaboration with the General Faculty Hospital is testing of students and employees of Charles University for the presence of coronavirus SARS-CoV-2 using RT-qPCR technique. Sample collection will take place in the Sample collection room of the Department of Occupational Medicine, General Faculty Hospital, located Na Bojišti 1, Prague 2. Analysis of the samples will be carried out at the Institute of Immunology and Microbiology (75UK1LF), 1st Faculty of Medicine UK, and the results will be announced one day after the sample collection.

Price of testing:

Students and employees of First Faculty of Medicine  600 Kč
Students, employees of Charles University and their family members  1000 Kč
Other private payers    1700 Kč

Other information and registration for the testing is available on webpage of the Institute of Immunology and Microbiology (https://uim.lf1.cuni.cz/en).