Prof. JUDr. Čestmír Čepelka, DrSc., odešel ve věku 95 let

Se zármutkem oznamujeme, že dlouholetý učitel Právnické fakulty UK profesor JUDr. Čestmír Čepelka, DrSc., zemřel dne 18.5.2022 ve věku 95 let.

Profesor Čepelka se narodil v roce 1927 v Kopistech v severních Čechách. Po vystudování PF UK (1950) začal učit jako asistent na katedře mezinárodního práva. Tento obor, mezinárodní právo veřejné, se pak stal předmětem jeho celoživotního zájmu a vědecké práce. Po obhajobě disertační práce (1961) a habilitaci se stal docentem (1964), později doktorem věd (DrSc., 1988) a profesorem mezinárodního práva (1990). Pro jeho vědeckou práci byla typická důkladnost a teoretický záběr. Vyzbrojen hlubokou znalostí zahraniční literatury a logickým myšlením přinášel do tehdejší československé nauky mezinárodního práva názory, které možná nebyly vždy obecně přijímané, ale výrazně ovlivnily tehdejší diskurs a další vývoj teorie. Mezi jeho hlavní témata patřily otázky mezinárodní odpovědnosti států a prameny mezinárodního práva (zejména obyčej), jakož i právo mezinárodních smluv. Ač to v té době nebylo tak běžné, napsal některé práce také v cizích jazycích (francouzštině a angličtině), pobýval či přednášel také na zahraničních univerzitách (Université Libre de Bruxelles, McGill University Montreal, Paris 2 – Panthéon-Assas). V r. 1991 založil spolu s prof. Michaelem Geistlingerem (Uni Salzburg) tradici letních seminářů na lidská práva a mezinárodní humanitární právo. V tomto a dalších aktivitách pokračoval i po svém odchodu do důchodu (1993).

Profesor Čepelka patřil mezi náročné učitele a přísné examinátory, ale tam, kde viděl hlubší zájem o mezinárodní právo, se vždy neúnavně věnoval studentům či doktorandům (zejm. v rámci vědeckého semináře a SVOČ). Ovlivnil tak několik generací právníků, z nichž někteří si také jeho obor vybrali jako celoživotní poslání a dosáhli v něm významných úspěchů (soudce Mezinárodního soudního dvora, člen Komise pro mezinárodní právo, apod.). Věnujme mu tichou vzpomínku!