Přihlaste se na výjezdní seminář: COVID-19 a boj proti němu v mezinárodním srovnání

Výjezdní seminář

COVID-19 a boj proti němu v mezinárodním srovnání

Výjezdní seminář se bude konat od 29. 9. 2021 do 1. 10. 2021 v Bayreuthu.

Tématem semináře je srovnání prostředků boje s pandemií COVID 19 v ČR a v Německu. Vzhledem k tematickému zaměření je vhodné, abyste již měli absolvován předmět Ústavní právo II.

Předpokladem splnění předmětu je sepsání seminární práce na 15-20 normostran v německém jazyce (alternativně je možné napsat práci v anglickém jazyce a přiložit jednostránkové shrnutí v německém jazyce) a její prezentace (v německém či anglickém jazyce) na samotném výjezdním semináři. Vzhledem k povaze předmětu je proto nezbytná znalost německého jazyka na úrovni umožňující porozumění psanému textu a mluvenému slovu. Při výběru tématu je doporučeno vyjít z níže uvedených návrhů. Téma by mělo být zpracováno primárně jako shrnutí a analýza situace v ČR, je ale možné i zaměření na právo EU nebo přímo srovnávací práce. V jednání je publikace sborníku ze semináře v Německu ve spolupráci s Universität Bayreuth.

Zájemce bychom proto požádali, aby se do 15. 8. 2021 přihlásili na emailové adrese grinc@prf.cuni.cz, nebo derkav@prf.cuni.cz posláním anotace seminární práce (cca na 1 normostranu, v německém jazyce). Lhůta pro odevzdání samotné seminární práce je do 10. 9. 2021. Při přípravě seminární práce Vám budeme samozřejmě nápomocni, a to jak z obsahové, tak případně jazykové stránky. V průběhu září budou účastníci zapsáni na volitelný předmět, jehož absolvováním získají 4 kredity v rámci akademického roku 2021-2022.

V případě jakýchkoli dotazů jsme k dispozici na výše uvedených e-mailových adresách.

JUDr. Jan Grinc, Ph.D. & JUDr. Viktor Derka, katedra ústavního práva

Navrhovaná témata:

Wahlen in den Coronazeiten

1. Coronavirus und die Tätigkeit der Selbstverwaltungskörperschaften
  2. Modelle der Coronabekämpfung - Arten der Schutzmaßnahmen
  3. Bewegungsfreiheit im Schatten der Schutzmaßnahmen im internationalen Vergleich
  4. Strafrechtliche Repression während eines Notstandes
  5. Exekutives Handeln, Verordnungsermächtigung und Wesentlichkeitsgrundsatz/Gewaltenteilung
  6. Verwaltungsrechtliche Handlungsformen
  7. Grenzschließungen und Beschränkung der Freizügigkeit in der Europäischen Union
  8. Rechtliche Fragen der Verteilung von Impfstoffen
  9. Gerichtliche Kontrolle und Kontrollierbarkeit