Pietní setkání u příležitosti 101. výročí narození Veleslava Wahla a vzpomínky na popravené studenty PF UK v politických procesech v letech 1949–1950

VW

Zveme Vás na pietní setkání u příležitosti 101. výročí narození Veleslava Wahla a vzpomínky na popravené studenty PF UK v politických procesech v letech 1949–1950, které se uskuteční ve čtvrtek dne 15. června 2023 od 13:00 hod. u pamětní desky před budovou Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Pozvánka ze stažení ZDE

Veleslav Wahl patřil mezi významné bojovníky proti totalitním režimům
16. června 1950, byl českými komunisty popraven Veleslav Wahl. Popravili ho společně s majorem Jaromírem Nechanským za účast v protibolševickém odboji po puči v roce 1948. Oba byli hrdinové druhého odboje, Wahl jako velitel podzemní Zpravodajské brigády a Nechanský jako výsadkář a posléze v čele vojenské komise České národní rady jeden z hlavních protagonistů Pražského povstání. Wahlovi měli aktivní boj proti totalitním režimům v rodině, Veleslavova otce i strýce za války popravili nacisté. Za svou činnost v druhém odboji byl Wahl po válce vyznamenán Československým válečným křížem 1939, ocenění své činnosti ve třetím odboji se dočkal až in memoriam z rukou prezidenta Václava Havla, který mu v roce 1995 udělil Řád bílého lva. In memoriam ocenila V. Wahla i Univerzita Karlova, která mu udělila Zlatou pamětní medaili Univerzity Karlovy za statečnost a věrnost spravedlnosti a demokracii. Pamětní deskou na své budově se k odkazu V. Wahla a dalších dvou popravených studentů hlásí i Právnická fakulta UK.