PF UK hostila mezinárodní moot court turnaj - 14th Annual Prague Premoot

PF UK hostila mezinárodní moot court turnaj - 14th Annual Prague Premoot

Po dvou letech online setkávání hostila PF UK další, v pořadí již 14. ročník, mezinárodního moot court turnaje pořádaného v rámci přípravy soutěžních týmů Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot, tzv. Vis Moot. Vis Moot je největším světovým moot courtem v oboru soukromého práva a zaměřuje se na téma mezinárodního obchodu (CISG) v kombinaci s arbitráží, akce se koná již téměř třicet let a studenti PF UK se jí účastní přibližně posledních dvacet let.

Všechny účastníky přivítala svým úvodním projevem nová proděkanka pro zahraniční vztahy PF UK, doc. JUDr. Mgr. Magdalena Pfeiffer, Ph.D. Soutěže se zúčastnilo přes dvacet týmů zastupující vysoké školy ze 16 různých zemí, včetně např. týmů z USA, Indie, Turecka, Švédska či Srbska. O účast přitom projevilo zájem více než 130 týmů z celého světa. Měli jsme tu radost přivítat také studenty z Kyiv National Taras Shevchenko University, kteří získali zázemí ve Vídni. Pražský organizační tým udělal vše pro to, aby se mohli Premootu zúčastnit, a tak se částečně odehrál v hybridní formě, kdy se ukrajinský tým mohl připojit online.

Jednotlivá utkání hodnotilo několik desítek arbitrů z řad zahraničních hostů, absolventů Vis Mootu a tuzemských advokátů s praxí v oblasti mezinárodní arbitráže. Soutěž kromě PF UK probíhala také v advokátní kanceláři Dentons, která akci finančně podpořila.

Pražským premootem soutěž vchází do své finální fáze. Český tým se nyní připravuje na odjezd na další regionální turnaj, tentokrát v srbském Bělehradě, kde intenzivní přípravou stráví téměř dva týdny a na dálku absolvuje online finále soutěže v Hong Kongu. Finální zastávkou pak bude Vídeň, kde se odehrává hlavní finále celé soutěže, a to tradičně těsně před Velikonocemi. Studenti týmu PF UK, jmenovitě Lucie Coufalová, Veronika Hájková, Jiří Rýdl, Martin Kopecký, Vojtěch Sůva, Jitka Rounová a Hilda Raszyková, se na soutěž připravovali velmi intenzivně po mnoho měsíců. Jejich přípravu zaštiťuje podpora širokého týmu coachů a mentorů. Na cestovní náklady týmu přispívá fakulta ze stipendijního fondu.

Pro všechny studenty se zájmem o Vis Moot či jen mooting jako takový je každý letní semestr otevřen speciální PVP seminář Vis Moot: Arbitration in International Sale of Goods I, který účastníkům nabízí úvod jak do světa CISG a mezinárodní arbitráže, tak i soft skills přípravu a možnost si moot court zkusit. Právě z účastníků tohoto semináře každoročně vybíráme náš soutěžní tým.