Mezinárodní soutěž v mediaci: v Paříži jsme vyjednávali a hodně se naučili

Mezinárodní soutěž v mediaci

Mezinárodní soutěž v mediaci: v Paříži jsme vyjednávali a hodně se naučili

Mezi 6. a 12. únorem 2020 se tým složený ze studentů Lukáše Jiráska, Jana Kubíčka, Petra Ráliše a Sabiny Škrobánkové a jejich kouček Pavlíny Krausové a Hany Láníkové ze Studentské mediace Praha, zúčastnil prestižní a náročné mezinárodní soutěže v Paříži. Právnická fakulta Univerzity Karlovy tak byla reprezentována na největší a nejprestižnější mediační a vyjednávací soutěži na světě, totiž na ICC International Commercial Mediation Competition. Letos se v Paříži odehrál už její 15. ročník.

Příprava na soutěž byla zevrubná: studenti pod vedením koučů prošli volitelným předmětem Příprava na Meziuniverzitní Mediační soutěž a na ICC International Commercial Mediation Competition, který byl na Právnické fakultě letos vyučován poprvé. Před soutěží probíhaly intenzivní přípravy a došlo i na setkání o víkendech či výjezd několika členů týmu na dva dny do Hamburku, kde proběhla typově podobná, přípravná soutěž – tam skončil tým na třetím místě.

O čem se vyjednává?
Soutěže se zúčastnilo na 350 studentů a koučů z celého světa (66 týmů z cca 50 zemí) a 120 mediátorů – byli to ti nejlepší z nejlepších. Na samotné ICC soutěži tým Právnické fakulty vyjednával celkem čtyřikrát. Scénáře byly různorodé:

1) Zástupci svou smyšlených univerzit jsou rozmrzelí tím, že jim nefunguje společný studijní program. Nedaří se nabírat studenty, rozjel se jen jeden grant místo dvou, nejsou peníze… a navíc vázne komunikace. Znáte to.

2) Velká společnost chce začít těžbu v krajině domorodého kmene. Jenže ti už zažili tolik zkázy a neštěstí, že o tom nechtějí ani slyšet, dokud jim vláda neposkytne garance. Vyžadují prostě, aby příroda ani ryby netrpěly.

3) Chudá země si postavila hydroelektrárnu. Pak přišly deště, větry a vody bylo tolik, že ji museli trochu upustit – a zničili tak celou úrodu u svých sousedů. Je to mrzuté… jak však nastartovat hospodářství v obou zemích, když se navíc všude demonstruje?

4) Startup, který pomáhá najít využití pro vyhozené, ale nezkažené potraviny, tak trochu leze do zelí (i do jiných produktů) velkému výrobci. Když se jim nepodaří domluvit, velkovýrobce se chystá startup smést žalobou. Jenže i on sám má máslo na hlavě…

O co v soutěži jde?
Týmy během soutěže vyjednávají za asistence profesionálního mediátora. Jejich role, cíle a jednání vychází z obecného zadání i z tajných informací – ty má každá strana své. Hodnocení výkonu pak poskytují zkušení porotci – profesionální mediátoři a vyjednavači – dle přísně nastavených hodnotících kritérií.

Za pomoci mediátora se strany snaží nejen prosadit své zájmy, ale i najít cestu, jak uspokojit zájmy protistrany. Musejí ve vhodný čas a vhodným způsobem sdělit své důvěrné informace, pracovat s mediátorem i s dělbou práce ve vlastním týmu. Cílem je najít řešení situace, které bude výhodné pro obě strany.

Je důležité nenechat se vláčet druhým týmem, ale také ho ani úplně nepřeválcovat – prostě dohoda si žádá dvě strany. Týmy dostávaly na závěr hodnotnou zpětnou vazbu od řady mezinárodních porotců. Celá soutěž probíhala v angličtině. 

Trocha ponaučení na závěr – nakreslete si časovou osu
Na závěr jeden tip od profesionálního mediátora: Když budete s protistranou plánovat společné řešení, nakreslete si časovou osu a do ní zanášejte, kdo co udělá: tohle uděláme my, pak vy uděláte tohle, pak zase my… vytváří to silný pocit spolupráce, a také se tak vizuálně znázorní, že každý něčím přispěje.

Pro další tipy a rady jak ze soutěže samotné, tak od zkušených mediátorů a mediátorek, si přijďte buď na pravidelný workshop Studentské mediace Praha nebo se přihlaste na předmět připravující studenty na CDRC, obdobnou soutěž, která se koná v létě ve Vídni.