Lidská práva a právní stát jako pilíře EU III. - Justice under Attack: Lessons from Poland 

Lidská práva a právní stát jako pilíře EU III. - Justice under Attack: Lessons from Poland 

Lidská práva a právní stát jako pilíře EU III. - Justice under Attack: Lessons from Poland 

 28. 11. od 18:00 

místnost č. 220, PF UK 

Přijměte pozvání druhý cyklus přednášek pořádaný Centrem pro konstitucionalismus a lidská práva při Katedře ústavního práva PF UK. Tentokrát se zaměříme na aktuální problémy spovisející s ochranou lidských práv a principů právního státu, a to na úrovni Evropské unie. 

 

Třetí přednášku v tomto cyklu "Lidská práva a právní stát jako pilíře EU" přednese Maciej Ferek, Paulina Kieszkowska-Knapik, Maria Ejchart-Dubois a Katarzyna Wisniewska, a to na téma ‘Justice under Attack – Lessons from Poland’. Vystupující jsou českému publiku známi jako vyloučení soudci polské justice, jakož i se jedná o jejich advokáty, kteří je zastupovali v přelomových kauzách před ESLP. Jedná se tedy o unikátní příležitost poslechnout si živě jejich zkušenosti s útokem na nezávislost soudnictví v Polsku. 


Ve svém vystoupení se přednášející zaměří především na situaci, v níž se v současnosti nachází polská justice. Proberou, jak v Polsku dochází k nahrazování nezávislých soudců a státních zástupců soudci a zástupci, kteří vyhovují současné vládní garnituře, jak se tomu polská justice brání a jaké to má praktické důsledky, konkrétně dopady na hájení některých práv – ekologická práva, práva sexuálních minorit - i fungování Evropského justičního prostoru. Zaměří se též na širší kontext situace jako je například otázka, jak zásadně museli zastánci nezávislé justice změnit způsob komunikace s polskou a evropskou veřejností. 

 
Věříme, že si jejich vystoupení nenecháte ujít, a těšíme se na Vás. 

Uložit událost do kalendáře