Letošní Vis Moot tým PF UK dosud nejúspěšnějším českým týmem v elitní soutěži Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot!

obr

Po více než roce příprav tým studentů PF UK ve složení: Veronika Dybová, Filip Choděra, Adam Kořínek, Marie Nová, Matěj Rösner, Simon Puchý, Jasmína Pustaiová a Dagmar Smetanová, úspěšně završil svou účast ve Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot ("Vis Moot"), největší mezinárodní moot court soutěži v oblasti soukromého práva. Tým se zúčastnil obou větví soutěže ve Vídni i v Hong Kongu.

Nejstarší a největší vídeňské větve soutěže se letos zúčastnilo 364 týmů a tým PF UK potřetí v historii postoupil do vyřazovacích kol vyhrazených pro nejlepších 64 týmů soutěže. V náročných slyšeních ve vyřazovacích kolech se týmu PF UK systémem play-off během jednoho dne dařilo postupně překonávat soupeře a umisťovat se v top 32, top 16 a nakonec v závěrečných top 8 týmech soutěže. Písemné podání týmu PF UK za žalovaného pak získalo cenu za 3. nejlepší podání žalovaného z 373 odevzdaných podání, druhé místo získala Univerzita v Sydney a první místo Univerzita v Curychu. Dagmar Smetanová získala čestné uznání udělované pro nejlepší individuální řečníky v soutěži.

V Hong Kongu se tým taktéž probojoval do vyřazovacích kol pro 32 nejlepších týmů z letošních 144 týmů, kterých se soutěže zúčastnilo. Následně tým postupoval do top 16, top 8, top 4 a top 2 týmů soutěže, kde se ve finále utkal s National Law University Jodhpur, která si odvezla pomyslnou zlatou medaili. Tým PF UK se tak v soutěži umístil jako druhý nejlepší tým. Tým PF UK byl zároveň oceněn čestným uznáním za písemné podání za žalobce i žalovaného udělované pro 32 nejlepších písemných podání v soutěži. Jasmína Pustaiová též získala čestné uznání udělované pro nejlepší individuální řečníky v soutěži.

Tým PF UK uspěl s vynikajícími výkony, které vykazoval již na předcházejících přípravných turnajích ("pre-mootech"). Na pre-mootech se týmu PF UK podařilo probojovat do semifinále prestižního pre-mootu v Londýně a dále se umístil jako druhý nejlepší tým na pre-mootu v Heidelbergu a ve Vídni a na prvním místě na pre-mootu ve Varšavě, Praze a ve Florencii.

Letošní Vis Moot tým PF UK se tak umístil na mapu soutěže jako dosud nejúspěšnější český tým, který prorazil v konkurenci týmů z elitních univerzit jako jsou University of Cambridge, Harvard University, Univerzita Sorbonne nebo Univerzita v Mnichově či Univerzita ve Stockholmu.

Tým aktivně koučovali bývalí účastníci soutěže Martin Horák, Anna Kalašnikovová, Lucie Kolačkovská, Dominik Liška, Jiří Rýdl a Vojtěch Sůva. Úspěchu by též nešlo dosáhnout bez široké podpory zahraničního oddělení a katedry obchodního práva PF UK, tak partnerských advokátních kanceláří BBH a Clifford Chance. Kromě jmenovaných patří díky také desítkám dalších podporovatelů z široké Vis Moot komunity, kteří studentům každý rok věnují svůj čas při přípravě písemných podání nebo jako arbitři cvičných utkání.

Děkujeme!