Letošní tým PF UK opět zazářil v elitní soutěži Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot!

Letošní tým PF UK opět zazářil v elitní soutěži Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot!
Po více než roce intenzivních příprav završil tým osmi studentů Právnické fakulty UK – Václav Brdek, Patrick Brydon, Michal Konečný, Markéta Macáková, Tereza Roubíková, Markéta Řezníčková, Dominika Špaková a Klára Štětinová – svou účast ve Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot („Vis Moot“), největší mezinárodní moot court soutěži zaměřené na soukromé právo. Tým se již tradičně zúčastnil obou větví soutěže – ve Vídni i v Hongkongu.
V Hongkongu se pražský tým v konkurenci více než 150 týmů z celého světa probojoval mezi 32 top týmů soutěže až do vyřazovacích kol – úspěch, kterého dosáhlo jen devět evropských týmů. Univerzita Karlova se tak zařadila po bok prestižních institucí jako Humboldt-Universität, London School of Economics či Bucerius Law School. Velkým úspěchem byla i individuální ocenění pro nejlepší řečníky – Patricka Brydona a Markétu Macákovou.
Ve Vídni, kde se koná nejstarší část soutěže, tým zazářil v psané fázi. Memorandum za žalobce bylo oceněno jako jedno z nejlepších a získalo čestné uznání v rámci Pieter Sanders Award for Best Claimant Memorandum. V konkurenci více než 370 odevzdaných podání jde o výjimečný výsledek.
Tým dosahoval vynikajících výsledků již během přípravných turnajů (tzv. pre-mootů) konaných napříč Evropou. Zvítězil na turnajích v Istanbulu, Berlíně, Hamburku a Olomouci. Druhá místa obsadil ve Vídni, Heidelbergu a Praze. Třetí příčky pak získal v Římě a Brně.
Na těchto pre-mootech si odvezly cenu pro nejlepšího řečníka Markéta Macáková, Klára Štětinová, Tereza Roubíková a Markéta Řezníčková.
Tým tak navázal na loňské úspěchy a potvrdil pozici pražského Vis Moot týmu na mezinárodní scéně. Pevně věříme, že tato tradice bude pokračovat i nadále.
Velké díky patří také koučům – bývalým účastníkům soutěže: Otovi Cuřínovi, Martinu Horákovi, Lucii Kolačkovské, Dominiku Liškovi, Jiřímu Rýdlovi a Vojtěchu Sůvovi. Neopomenutelná je rovněž podpora zahraničního oddělení a Katedry obchodního práva PF UK, stejně jako partnerských advokátních kanceláří BBH a Clifford Chance. Bez nich by účast na této úrovni nebyla možná.
Dík patří také desítkám dalších podporovatelů z širší Vis Moot komunity – bývalým „mooties“, advokátům i arbitrážním nadšencům, kteří každý rok věnují studentům svůj čas při přípravách i v roli rozhodců na pre-mootech.
Právnická fakulta UK se soutěže účastní pravidelně, přičemž výběrové řízení do fakultního týmu probíhá vždy na konci letního semestru v rámci volitelného předmětu Vis Moot: Arbitration in International Sale of Goods I. Případná následná reprezentace fakulty je ohodnocena dalšími 12 kredity, takže za celkovou účast je možné získat 16 kreditů.
Děkujeme a těšíme se na další sezónu!