Křest komentáře k autorskému zákonu a souvisejícím předpisům

aktualita krest

Křest komentáře k autorskému zákonu a souvisejícím předpisům

Dne 30. ledna 2020 proběhl v prostorách Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze křest nového komentáře k autorskému zákonu a souvisejícím předpisům.

Komentář je výsledkem více jak pětiletého úsilí autorského kolektivu složeného z členů Ústavu práva autorského, práv průmyslových a práva soutěžního Právnické fakulty Univerzity Karlovy pod vedením JUDr. Ireny Holcové. Komentář je krom jiného výjimečný i svým rozsahem, kdy zahrnuje rozbor jak mezinárodních smluv na poli autorských práv, tak i příslušnou legislativu EU. Výsledkem usilovné práce autorského kolektivu je unikátní publikace, která nemá v tuzemském právním prostředí obdoby. Komentář podává ucelený výklad autorského zákona, ve výkladu zpracovává poslední právní předpisy a jurisprudenci a dokresluje tak podrobně prostý text zákona.

S ohledem na velké úsilí vynaložené na zajištění aktuálnosti výkladu vzniklo obsáhlé dílo, které obstojí v testu času. Zároveň komentář jde výrazně nad rámec samotného textu autorského zákona. Součástí komentáře jsou i související předpisy, jako jsou mezinárodní smlouvy dotýkající se autorského práva (například Bernská úmluva, Dohoda TRIPS, apod.), předpisy Evropské unie (např. Směrnice o kolektivní správě autorského práva, InfoSoc směrnice, apod.) a v neposlední řadě související tuzemské předpisy, včetně předpisů upravujících oblast průmyslového vlastnictví. Podobně obsáhlá a podrobná publikace doposud nevyšla, přestože autorský zákon v prosinci tohoto roku oslaví dvacetileté výročí své účinnosti.

Křest proběhl za účasti zástupců fakulty, zástupců nakladatelství Wolters Kluwer, autorského kolektivu a dalších hostů. Kmotrem komentáře se stal prof. JUDr. Jan Dvořák, CSc.