Jarní workshopy Katedry právních dovedností

Zveme studenty a studentky naší fakulty na workshopy pořádané naší katedrou. Připravili jsme pro vás 7 workshopů na různá témata týkající se nejenom právních a studijních dovedností.

Přihlašujte se zde: přihlašovací formulář.

Study skills workshopy

(pátek 14. dubna nebo pondělí 17. dubna)

Víme, co všechno se máme naučit – jak ale na to, aby se nám učilo co nejlépe? Které učící techniky fungují a které naopak vůbec? Jak zvládat obtížný time-management a chuť se učit během semestru i během zkouškového? Jak bojovat s prokrastinací a jak lépe zvládat stres? A co nám o tom, jak se efektivně učit, říká věda?

Přijďte na jeden ze Study skills workshopů, které jsou věnovány společnému sdílení zkušeností, rad, tipů a triků jak na efektivní přístup k učení a time managementu.

Na výběr máte 2 různé termíny:

• pátek 14. dubna 2023 od 10:00 do 13:00 (plná verze – budeme mít prostor se výše uvedeným tématům věnovat do detailu)
  • pondělí 17. dubna 2023 od 12:00 do 14:00 (kratší verze – probereme základy výše uvedených témat)

Lektorky: Adéla Slavíková, Zuzana Vanýsková a Hana Draslarová, Katedra právních dovedností

Akademický text a efektivní práce s poznámkami (metoda Zettelkasten) – jak na to?

Kdy: pondělí 17. 4. od 16:00 do 17:30

Včera jste se prokousali odborným textem, dnes už si ale nejste úplně jistí, co si z něho vlastně odnášíte a ke kapitole tak usedáte znovu. Co s tím? Náš workshop, který představí základy práce s právnickými akademickými texty, by mohl pomoci. Zásadním elementem takové práce je totiž tvorba důmyslného systému poznámek, a právě na tuto dovednost se ve workshopu zaměříme. Studenti se seznámí s poznámkovým systémem známým jako „Zettelkasten“ dohromady s jeho současným propojením se specializovanými aplikacemi. Workshop je vhodný nejen pro studenty, kteří zvažují účast v doktorském studiu, ale také pro všechny další, kteří v rámci svého studia pracují s odbornými texty, například v souvislosti s psaním seminárních prací, SVOČ či přípravami na diplomovou práci.

Lektoři: Adéla Slavíková (vyučující na Katedře právních dovedností a asistentka Ústavního soudu ČR), Matěj Slavík (doktorand při centru iCourts na Právnické fakultě Kodaňské univerzity a vědecký pracovník Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR)

Právní psaní

Workshop 1. Právní psaní: Zásady srozumitelnosti

Kdy: středa 19. 4. od 9:00 do 12:00

Workshop má za cíl rozvíjet klíčovou dovednost – psát jako právník srozumitelně. Chceme si vyzkoušet a osvojit osvědčené triky, jak text zjednodušit a jak ho uspořádat tak, aby byl pro čtenáře dobře čitelný. Každý teoretický krok hned uvedeme do praxe.

Tento workshop je předpokladem účasti na workshopu „Právní psaní: Zásady přesvědčivosti.“ Výstupem z workshopu je úprava zadaného právního textu podle pravidel srozumitelnosti. Účastníci, kteří úspěšně upraví právní text tak, aby byl srozumitelný, se mohou účastnit navazujícího workshopu o přesvědčivosti.

Workshop 2. Právní psaní: Zásady přesvědčivosti

Kdy: středa 26. 4. od 9:00 do 12:00

Workshop má za cíl rozvíjet klíčovou dovednost – psát jako právník přesvědčivě. Chceme se naučit strukturovat text tak, aby jeho argumenty hladce plynuly a aby jeho závěry byly nevyhnutelné. Teoretické kroky hned uvedeme do praxe. Tento workshop navazuje na „Právní psaní: Zásady srozumitelnosti." Workshopu se mohou účastnit pouze studenti, kteří úspěšně upraví zadaný text tak, aby byl srozumitelný.

Lektor: Jan Šamánek, seniorní litigační advokát přední české kanceláře, který studoval právní psaní v USA

Panel s právníky a právničkami

Kdy: pondělí 24. 4. od 16:00 do 17:30

V pondělí 24. dubna se uskuteční od 16 hodin panelová diskuze s právníky! Hosty budou zástupci právních profesí: Jan Chmel, soudce, Veronika Kočerová, notářská kandidátka, Michaela Růžková, advokátka.

Přijďte s našimi hosty diskutovat o jejich profesích! Zaměříme se na studium našich panelistů i na roky po škole, které směřovaly k jejich profesnímu uplatnění! Jak vypadá běžný den soudce, advokátky a notářské kandidátky? Mají čas na své zájmy? Co byl nejzajímavější případ, který kdy řešili? Na tohle a ještě mnohem víc se našich panelistů můžete zeptat!

Jedná se obdobný formát, jako znáte z Úvodu do studia práva, tentokrát je panel otevřen všem zájemcům z řad studujících.

Jak na prezentační a komunikační dovednosti?

Kdy: pátek 28. 4. 12:30 až 15:30

Užíváte si vystupování na veřejnosti a chcete se v něm dále zlepšovat? Nebo vás naopak děsí už jen to, když máte mít krátkou prezentaci na semináři? Prezentování a mluvení s lidmi se v právní praxi nevyhnete. Přijďte proto páteční odpoledne strávit zkoušením různých způsobů, jak zlepšit své vystupování. Budeme řešit mimo jiné, jak ostatní zaujmout, jak pracovat s hlasem, jak nejlépe zvládnout neverbální komunikaci a co nám může pomoci improvizovat a odbourávat stres z prezentací. Workshop bude spočívat v tom, že vše budeme společně zkoušet.

Lektoři: Hana Draslarová, Viktor Hatina, Katedra právních dovedností