Jakou chcete fakultu - rok poté?

foto

Jakou chcete fakultu - rok poté?

Věci se mění, všimli jste si?

Na konci roku 2023 jste na fakultě nemohli minout plakátky odkazující k anketě Jakou fakultu chcete?, jejímž cílem bylo zmapovat terén a zjistit, jak vnímají budovu samotnou i v kontextu jejího běžného chodu všechny skupiny jejích uživatelů a uživatelek – studující, vyučující a ostatní zaměstnanci a zaměstnankyně. Od vyhodnocení ankety a zveřejnění výsledků uplynul zhruba rok a je na čase zrekapitulovat, zda a kam jsme se na vlně ubíhajícího času posunuli.

Šetření, kterého se zúčastnilo 659 respondentů, zkoumalo potřeby a požadavky týkající se konkrétních prostor, hodnotila se úroveň panujících teplotních, světelných i akustických podmínek, stejně jako hmotné vybavení co do funkčnosti i vzhledu, ale také bezbariérovost. Nechyběly otázky vztahující se k možnostem stravování na fakultě a v neposlední řadě se řešila i témata související s udržitelností a ekologií. Východiskem tohoto zhodnocení a odrazovým můstkem pro srovnání s dneškem budou věci, které byly vnímané jako nedostačující nebo nefungující.

Všechny kategorie respondentů si stěžovaly na tepelný komfort, resp. nekomfort zejména v zimních měsících a na nedostatečné zastínění v létě. Chyběl prostor pro samostudium nebo týmovou práci, ale i pro relaxaci, vyučující postrádali sborovnu. Všechny skupiny svorně odsoudily neuspokojivý stav sociálního zařízení, shoda panovala i v tom, že na fakultě je žalostně málo květin a že by bylo skvělé, kdyby se podařilo zkultivovat prostor před budovou, případně využít dvůr a udělat z něj odpočinkovou zónu, kde by bylo možno usednout a podebatovat s kolegy a kolegyněmi nad aktuálními problémy s kávou v porcelánovém šálku v ruce. Studující si stěžovali na nekompatibilitu nábytku v učebnách ve 4. patře, vyučující by ocenili kruhové uspořádání lavic v učebnách a všichni považovali za dobrý nápad využít bazén jako místo setkávání s možností posezení. Studujícím chyběly zásuvky. Žádala se také větší nabídka jídla včetně možnosti zakoupit zdravější varianty a uspokojit i strávníky se specifickými preferencemi nebo omezením ve stravovacích provozech mimo menzu (ta předmětem hodnocení nebyla). Ve všech skupinách se objevily hlasy volající po odstranění vizuálního smogu a po sjednocení orientačního systému budovy.

 

A jak jsme na tom dnes?

Podařilo se zrekonstruovat a v únoru loňského roku slavnostně otevřít místnost bývalého knihkupectví, která těsně přiléhá ke kavárně, a přeměnit ji na relaxační zónu. Návrh jejího vybavení včetně barového pultu byl, stejně jako prostor relax zóny, svěřen architektonickému studiu, aby bylo dosaženo souladu s budovou jako celkem a zároveň aby byla v maximální míře respektována památková ochrana. Vzniklo tím místo pro setkávání i samostudium, odpočinek a konzumaci jídla a zútulnila a stylově se sjednotila část společných prostor.  

Rekonstrukce, která v létě proběhla v posluchárně č. 120, přináší díky kompletní obměně obložení a instalaci akustické stěny výrazné zlepšení zvukových podmínek. Bylo instalováno také moderní a „zdravé“ osvětlení, repasovány historické lavice a přímo do nich byly instalovány všemi tolik postrádané zásuvky. Stavební úpravy proběhly také ve dvou učebnách ve 4. patře, kde došlo krom výměn rozvodů či podlahových krytin k výměně nábytku, což vyřešilo problém nekompatibilních stolů a židlí a nový mobiliář byl uspořádán do U, což usnadňuje komunikaci při výuce. I v těchto dvou místnostech byla navýšena dobíjecí kapacita.
Víc je i míst k sezení ve společných prostorách, zejména pak v bazénu, kam byly v říjnu instalovány čalouněné sedáky, které svým designem dobře korespondují s elegantním interiérem atria. 

Prvním krokem ke zlepšení tepelných podmínek je výměna topení a instalace termoregulačních hlavic, která se také stihla během léta, další kroky se rozloží do následujících dvou let, kdy bude probíhat akce „Fasáda, okna“, která je těsně před spuštěním a která bude znamenat repasi a výměnu špatně těsnících oken včetně instalace zastínění a opravu venkovního pláště školy.

Byť si budova z hlediska bariérovosti vedla poměrně dobře, do budoucna toto skóre snad ještě zlepší nové příčky na studijním oddělení, které by měly usnadnit přístup studentům se specifickými potřebami. Jejich lepší orientaci a pohybu by měl posloužit také nový orientační systém budovy, který zároveň přispěje ke snížení vizuálního smogu. Ten se snažíme postupně regulovat odstraňováním nadbytečných nástěnek. Brzy bude k dispozici i několik tzv. silent boxů, zvukově i prostorově izolovaných studijních míst. 

Postupně se mění i „menší“ věci. Na chodbách školy přibyly popelnice na kovový odpad nebo zásobníky na vodu. Kdo nechce kupovat jídlo a pití do jednorázových nádob, může si v menze koupit vratné re-krabičky nebo na oddělení strategického rozvoje opakovaně použitelné kelímky na kávu nebo láhve na vodu. S podzimním semestrem se zpestřila i nabídka občerstvení v Coffee Breaku. 

Nespokojenost se stavem sociálního zařízení nezmizela, tam se na prozatím příliš nezměnilo, za drobnou vlaštovku lze ovšem považovat alespoň dělící příčky na pánských pisoárech a doplnění odpadkových košů na všechny toalety. Větší akce vyžaduje promyšlené architektonické řešení a nemalé množství finančních prostředků. 
Vize pro další rozvoj fakulty tu jsou a vzaly na sebe podobu projektu revitalizace budovy PF UK – fakulta 2.0. Jeho podstatou a motorem je snaha o koncepční přístup do budoucna, kdy by veškeré další stavební zásahy, úpravy, rekonstrukce i nákupy mobiliáře probíhaly na základě promyšleného řešení, které vzejde z architektonické soutěže, na niž naváže kvalitní zpracování celého projektu. Tak bude možné dostát požadavkům na památkovou ochranu budovy, maximální funkčnost, udržitelnost i estetickou kvalitu a pobytovou útulnost, aby se tu všichni cítili co možná nejlépe. K realizaci této „budovy budoucnosti“ vede dlouhá cesta a překážky není těžké si představit. Proto vítáme každého, kdo by chtěl naplnění vize fakulty 2.0 podpořit. 

 

Odkaz na web projektu fakulta 2.0 je zde