Informace vedení PF UK k šíření tzv. koronaviru

Vážení členové akademické obce PF UK,

s ohledem na vývoj situace kolem šíření tzv. koronavirové infekce (COVID-19) považuje vedení PF UK za nezbytné fakultní obec blíže informovat o této problematice.

PF UK dlouhodobě situaci sleduje a přijímá nezbytná preventivní opatření v souladu s pokyny a doporučeními orgánů veřejné správy České republiky (vláda, Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo zdravotnictví, Hygienická stanice hlavního města Prahy), popř. i orgánů cizích států, mezinárodních organizací a partnerských škol v zahraničí.

V případě výjezdů zaměstnanců PF UK na pracovní cesty a studentů PF UK na studijní pobyty do zemí se zvýšeným rizikem nákazy koronaviru bude ze strany PF UK ve spolupráci s dotčenými osobami nadále postupováno individuálně s ohledem na vývoj situace v cílové (popř. tranzitní) zemi tak, aby byla před, během i po případném výjezdu zachována maximální možná míra prevence. Obdobně je přistupováno k příjezdům zahraničních hostů na PF UK.

Specifická situace panuje ohledně výjezdů a příjezdů do/z Čínské lidové republiky, na něž se vztahuje rozhodnutí Hygienické stanice hl. m. Prahy týkající se UK jako celku, přičemž PF UK v současnosti akademickou mobilitu s touto zemí do uklidnění situace přerušila.

PF UK doporučuje svým zaměstnancům a studentům, aby i v případě svých soukromých cest sledovali aktuálně dostupné informace o situaci v příslušném státu a regionu, dbali pokynů či doporučení příslušných orgánů (primárně Ministerstvo zahraničních věcí ČR a místní úřady v dané zemi) a registrovali se pro svou cestu v Systému dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD).

Zaměstnancům a studentům, kteří se případně budou vracet z míst s vysokým rizikem koronavirové infekce (aktuálně Čína a některé státy jihovýchodní Asie, Jižní Korea, Japonsko, Irán, severní Itálie), ať již v rámci akademické či soukromé cesty, bude uložena práce z domova, resp. studijní volno s omluvenou absencí na výuce po nezbytně dlouhou dobu (cca. 14 dní od návratu do ČR).

Pro účely zvýšené hygieny nechala PF UK instalovat na všech toaletách v budově aplikátory tekuté dezinfekce na ruce, které doporučujeme vedle dalších opatření též využívat jako prostředek prevence.

Užitečné odkazy pro informace o šíření koronaviru a souvisejících opatřeních uvádíme zde:

Hygienická stanice hl. M. Prahy

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Zvláštní sekce stránek Státního zdravotního ústavu k problematice koronavirové nákazy (včetně specializované infolinky)

Na PF UK se v případě potřeby v souvislosti s cestami do zahraničí obracejte na oddělení pro zahraniční záležitosti.