II. ročník mezinárodní soukromoprávní doktorandské konference „Civilistické pábení: Zastoupení“

II. ročník konference

Dne 19. června 2020 se na Právnické fakultě Univerzity Karlovy uskutečnil již II. ročník mezinárodní soukromoprávní doktorandské konference s názvem „Civilistické pábení: Zastoupení“. Účelem konference bylo setkání iniciované katedrou občanského práva především interních doktorandů z oborů soukromého práva (občanského práva, včetně civilního procesu, práva obchodního, pracovního práva, mezinárodního práva soukromého a procesního), evropského práva, nefiskálního finančního práva, teorie práva, historických souvislostí těchto oborů a prezentace jejich výzkumu.

V rámci první části konference přijali pozvání a s úvodním slovem vystoupili prof. JUDr. Jan Kuklík, DrSc., děkan Právnické fakulty UK, prof. JUDr. Jan Dvořák, CSc., vedoucí katedry občanského práva, a doc. JUDr. Alena Macková, Ph.D., a na něž navázal svým příspěvkem JUDr. Miroslav Sedláček, Ph.D., LL.M. (příspěvek s názvem „Úvaha nad povinným zastoupením účastníka řízení v civilním procesu“).

Programově byla konference koncipována do dvou dopoledních a jednoho odpoledního bloku, rozdělené společným obědem, kde jednotlivé bloky měly vždy svůj převažující jednotící motiv. Dopoledne se vystupující zaměřili na otázku zmocnění (zejména problémy nezávislosti advokátů, substituce, nejasnosti zmocnění a umělé inteligence) a specifika zastoupení fyzických osob (kupř. u umělého přerušení těhotenství a v případě osob se zdravotním postižením). Odpoledne potom převažovaly ve vystoupeních zvláštní aspekty zastoupení podle jednotlivých zastoupených osob, a to např. otázky zastoupení insolvenčního správce či zastoupení pojišťovny. V každém příspěvku byl zřejmý individuální a odborně specifický přístup ke zpracování daného tématu, který vždy uvozoval následující odbornou diskusi.

Konference byla zakončena vyhlášením ceny „Civilistický pábitel“, kterou si za svůj příspěvek s názvem „Úřední ověření elektronického podpisu na plné moci“ odnesl Mgr. Adam Jareš z katedry občanského práva Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

Smyslem konference bylo skloubit prezentaci vědecké práce s neformálním setkáním mladých začínajících právních vědců a vytvořit rovněž příležitosti pro navázání vzájemných budoucích profesních kontaktů. V tomto roce k tomuto společnému cíli přispělo svojí účastí na téměř 30 doktorandů z České republiky, ale i Slovenska.

Úspěšná konference, na které vystoupili nejen doktorandi všech právnických fakult u nás, s výjimkou, v tomto roce, Právnické fakulty Masarykovy univerzity, ale která také přivítala některé významné osobnosti právní vědy, se uskutečnila za podpory Právnické fakulty Univerzity Karlovy, zejména programu Progres Q03. Partnerem pořádané akce bylo vydavatelství a nakladatelství Wolters Kluwer ČR, a.s., prostřednictvím kterého budou výstupy z konference publikovány.

organizátoři konference
JUDr. Miroslav Sedláček, Ph.D., LL.M.;
Mgr. Ing. Tomáš Střeleček, LL.M., Ph.D.

katedra občanského práva