Divadelní Noc rozhodnutí se odehraje na PF UK 20. června

noc rozhodnutí

Divadelní Noc rozhodnutí se odehraje na PF UK 20. června

Bazén PF UK se v sobotu 20. června promění v divadelní jeviště, na kterém se odehraje drama noci před osmdesáti jedna lety. 14. března 1939 se na mapě střední Evropy nachází zvláštní země. Tam, kde ještě před rokem leželo Masarykovo hrdé demokratické Československo, je dnes okleštěný a nemocný stát.  A když se od něj odvrací i nově ohlášený Slovenský štát, posílá český prezident doktor Emil Hácha žádost o setkání se samotným Vůdcem Německé říše. Nikdo z jeho doprovodu a ani on samotný netuší, co je v zasedacích místnostech říšského kancléřství v Berlíně čeká. Nebo ano? Hra Noc rozhodnutí si klade největší Českou otázku. Měli jsme se bránit? A jakou cenu musíme za toto rozhodnutí zaplatit?

Divadelní představení vychází z televizního filmu Noc rozhodnutí z roku 1993. V režii Pavla Háši postavu Emila Háchy jako svou poslední roli vytvořil Rudolf Hrušínský. Scénář Jiří S. Kupky převzalo amatérské divadelní uskupení "Mužeme, ale nechceme", které hru uvede v prostorách PF UK jako premiéru.

Jan Šípal ve hře hraje a jelikož na PF UK nedávno dokončil studium, vyšel nápad, uvést hru v prostoru fakulty právě od něj. Jan Šípal dodává: „Našemu režisérovi Marku Kryškovi se líbil ten film a je velkým milovníkem historie. Emil Hácha je vnímán jako jeden z padouchů a kolaborantů. Tenhle příběh ho staví do jiného světla jako člověka, který se snaží zvolit nejmenší zlo a vybrat cestu, která zahubí co nejméně lidí. Scénář je víceméně stejný, ale přidali jsme další historické souvislosti a mezihry mezi přestavbou scény. Zasazujeme děj více do historického kontextu. Ten příběh je ale fiktivní, skutečnost byla trochu odlišná. „

Jak se zrodil nápad zahrát hru právě v budově PF UK?

„Tahle témata z období protektorátu se k budově PF UK vztahují s ohledem na její historii, a proto také budovu často využívají filmaři. Hledali jsme vhodné prostory pro představení a fakulta k tomu přímo vybízela.“

Jan Šípal na fakultě nedávno dostudoval a jak sám říká, doufá, že záliba v divadle se nebude vylučovat se začínající kariérou právníka. „Baví mě divadlo, ale právničina je přece jen stabilní zaměstnání. Být profesionálním hercem bych nechtěl, je to velký stres a nejistota. Právo se mi přece jen zdá méně stresující. Možná by mě bavilo něco kolem autorského práva, ale nejradši bych bojoval proti zločinu jako státní zástupce. Mezi spolužáky je víc studentů, kteří hrají divadlo. Třeba časem vznikne i divadelní soubor v rámci Právnické fakulty. „

Představení Noc rozhodnutí se koná 20.6. od 19:00. Vstupné je dobrovolné a registrace předem není nutná.

Uložit událost do kalendáře