David Vávra o Janu Kotěrovi

David Vávra o Janu Kotěrovi

Poslední listopadový podvečer se na Právnické fakultě sešli příznivci architektury a prostor Collegia Maxima opanoval svým svérázným, originálním a poetickým způsobem architekt David Vávra. Předmětem zájmu byla osobnost a zejména dílo Jana Kotěry, otce moderní architektury v našich zemích, jehož návrh tvoří jádro současné budovy Právnické fakulty UK (ta byla po Kotěrově smrti dokončena pod taktovkou Ladislava Machoně).

David Vávra demonstroval Kotěrův tvůrčí vývoj pomocí vlastnoručních kreseb, které vznikly jako ilustrace pro knihu Miroslava Zelinského Fenomén Jan Kotěra, doplnil dobový kontext a přidal vlastní příběhy, vítaným bonusem pak bylo v závěru akce promítnutí autorského snímku o Kotěrově současníku Jože Plečnikovi. Teoretickou část vystřídala diskuse, jedním ze žhavých témat byla otázka uchopení rekonstrukce historických staveb, což je vzhledem k plánované revitalizaci budovy fakulty otázka vysoce aktuální.

Hřejivým a nečekaným momentem bylo předání originálu kresby Právnické fakulty UK a také shora jmenované kotěrovské publikace do rukou proděkanky pro rozvoj fakulty, JUDr. Věry Honuskové, Ph.D. Pane architekte Davide Vávro, srdečný dík za skvělou přednášku, inspirativní vhledy a celý, krásně šumný, večer!