Centrum migračního a uprchlického práva: Pushbacks and the Rights of Migrants and Refugees

Centrum migračního a uprchlického práva: Pushbacks and the Rights of Migrants and Refugees

Centrum migračního a uprchlického práva Vás srdečně zve na přednášku:

Pushbacks and the Rights of Migrants and Refugees

Kdy?    31. října od 12:00 hod.

Kde?    Místnost č. 38 Právnické fakulty UK

Násilná navrácení (pushbacky) migrantů na vnějších hranicích Evropské unie zůstávají spolu s dodržováním práv osob vyhledávajících ochranu na území členských států palčivým tématem unijní azylové politiky i v roce 2022.

Záběry z polsko-běloruské hranice z počátku letošního roku, zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) či monitorovací činnost nevládních organizací zabývajících se ochranou lidských práv migrantů nasvědčují tomu, že se nechvalně známá praxe pushbacků postupně stává de facto uplatňovanou politikou členských států vůči migrantům, dle aktuálních zjištění k tomu navíc i doprovázenou konkludentní nečinností Frontex.

Ať už se jedná o recentní případ na polsko-běloruské hranici, zahrnující smrt nejméně 19 osob v důsledku umrznutí, či chorvatské a řecké pushbacky tisíců osob na tzv. balkánské trase v průběhu migrační krize kulminující v roce 2015, otevírá praxe členských států na vnější hranice Unie četné konceptuální i zcela praktické právní otázky.

Co motivuje členské k tomu, aby bez ohledu na své mezinárodněprávní i unijní závazky zakročovaly vůči osobám vyhledávajícím ochranu natolik závažným způsobem?

Jakého zacházení se má žadatelům o azyl na hranicích obecně dostat?

A co je zapotřebí učinit pro to, aby se praxe pushbacků i porušování práv žadatelů o azyl neopakovala?

Přijďte si poslechnout přednášku profesorky Iris Goldner Lang, přední evropské odbornice na evropské migrační a uprchlické právo.

Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce.

Pozvánka ke stažení ZDE.

 

Uložit událost do kalendáře