Aktuální vývoj situace týkající se opatření k zamezení šíření tzv. koronavirové infekce

Aktuální vývoj situace týkající se opatření k zamezení šíření tzv. koronavirové infekce

Vážení členové akademické obce PF UK,

dovolte mi, abych touto cestou upozornil na podstatný aktuální vývoj situace týkající se opatření k zamezení šíření tzv. koronavirové infekce (COVID-19).

Ministerstvo zdravotnictví ČR přijalo mimořádné opatření, z nějž vyplývá, že každá osoba s trvalým pobytem v ČR, která se vrátí z pobytu v Itálii počínaje dnem 7.3.2020 a dále do odvolání, podléhá striktní povinnosti oznámit tuto skutečnost (distanční formou) svému praktickém lékaři, jemuž automaticky dle tohoto opatření plyne povinnost uložit takovéto osobě karanténu na období 14 dní (mimořádné opatření v plném znění viz níže či pod odkazem zde: http://www.mzcr.cz/dokumenty/ministerstvo-zdravotnictvi-vydalo-mimoradne-opatreni-tykajici-se-karanteny-obcan_18653_1.html).  

V této souvislosti aktualizujeme dřívější informaci vedení PF UK a důrazně apelujeme na dodržování těchto povinností, jejichž nerespektování může být sankcionováno ze strany veřejnoprávních orgánů pokutou až do výše 3 miliony korun.

Vůči PF UK nadále trvá povinnost zaměstnanců i studentů fakulty hlásit pobyt či návrat z oblasti Itálie (bez ohledu na určité regiony tohoto státu), přičemž bude nadále každá situace řešena individuálně a bude podle okolností umožněna práce či samostudium z domova. Obdobně též žádáme nadále i všechny ty, kteří by se vraceli z jiných rizikových států a oblastí (mimo Itálii), aby toto s předstihem PF UK sdělili.

Studenti se nadále v těchto záležitostech mohou obracet na mou osobu, popř. vedoucího zahraničního oddělení Dr. Kohout (kohout@prf.cuni.cz), v případě zaměstnanců je vedle mne kontaktní osobou především vedoucí personálního oddělení Bc. Zichová (zichova@prf.cuni.cz).

Velmi Vám děkuji za spolupráci a pochopení těchto opatření, která, jak věřím, jsou v případě nás všech pouze preventivní.

S pozdravem

Prof. JUDr. Milan Damohorský, DrSc.
proděkan pro zahraniční záležitosti PF UK


P.S.: Plné znění mimořádného opatření přijatého Ministerstvem zdravotnictví ČR:
 

Ministerstvo zdravotnictví dnes vydalo nové mimořádné opatření, a to vzhledem k výraznému šíření onemocnění COVID-19 na území Itálie (cca 4 000 případů) a skutečnosti, že dominantní počet nakažených osob v České republice se nakazilo při svém pobytu na území Itálie. Podle našich informací je v Itálii t. č. 16,5 tisíce Čechů.

S okamžitou platností se nařizuje všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, aby bezprostředně po návratu do České republiky oznámily tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem (mobilní aplikace, e-mail, skype apod.), tedy bez osobního kontaktu.
Dále se nařizuje praktickým lékařům, aby u osob s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, rozhodli o karanténě v délce 14 dnů.
Karanténou se rozumí především oddělení zdravé osoby od ostatních osob s cílem zabránit přenosu infekčního onemocnění v období, kdy by se toto onemocnění mohlo šířit. Za porušení karantény hrozí ze zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až 3 miliony Kč. Praktický lékař v případě výskytu onemocnění COVID-19 je oprávněn karanténu prodloužit. Osoby v karanténě mají nárok na nemocenskou. V případě dobrého zdravotního stavu zaměstnanců a jejich zájmu o práci na dálku, vyzýváme zaměstnavatele, aby v této mimořádné situaci vycházeli vstříc a domluvili se se zaměstnanci na možnosti pracovat z domova. V důsledku přijatého mimořádného opatření a též v důsledku dalších dopadů způsobených onemocněním COVID-19 je stát připraven prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky obratem připravit programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů.