10stranná vyjednávací hra na PF UK: Emoce, intriky i užitečná poučení

„Přišli jsme trénovat vyjednávání. Zažili jsme nadšení z výhodných dohod, zklamání z nedosažení cílů. Zažili jsme frustraci i pocit vítězství. Pohltilo nás to. Poslední dohody a závěrečné volby se odehrály na chodbě, v potemnělé budově PF UK… “

Ve večerních hodinách dne 25. 10. 2023 se učebna 305 Právnické fakulty UK, i přilehlá chodba, proměnila v místo náročných a dlouhých vyjednávání. O co šlo? Začalo to sporem o to, kudy povede obchvat kolem města… ve hře ale bylo mnoho dalších zájmů.

Účastníci si zahráli různé role a museli se spolu dohodnout.

Účastníci tréninku zorganizovaného spolkem Student ADR Association při Právnické fakultě při vyjednávací hře trvající přes 2 hodiny zhostili rolí jako jsou:

- Starosta
- Šéf opozice
- Vlastník lesa
- Vlastník stavební firmy
- Šéf neziskovky
- Představitel místních médií
- Lobbista
- Zástupci občanů města

Najít shodu a dosáhnout různých cílů nebylo snadné.

Jaké cíle měly strany ve svém zadání? Například tyto:

Vlastník stavební firmy? Chce maximalizovat zisk.

Starosta? Chce být znovu zvolen.

Opozice? Chce vyhrát volby.

Zástupci občanů města? Chtějí, aby se jim obchvat vyhnul.

Vlastník lesa? Pokud les prodá, chce za něj dostat maximum.

Média? Motivace je nejasná, snad chtějí peníze…?

A co neziskovka? A co lobbista? A co ostatní podnikatelé ve městě?

Bylo hodně co zjišťovat. A účastníci se do toho pustili s vervou!

Každý dostal od autora hry Jana Kubíčka na začátku tipy, jak postupovat. Musel zjistit, s kým může spolupracovat – a kdo naopak usiluje o něco, co by mu plány překazilo. Bylo třeba počítat dostupné peníze a hlasy voličů. Zjišťovat cíle… takticky sdílet informace… vytvářet aliance.

Hra byla dynamická, probíhala společná jednání i tajné rozhovory na chodbě. Nakonec byly prováděny transakce… a na závěr byly volby.

Tentokrát – překvapivě – zvítězila opozice. A obchvat se postavil… některé role tak dosáhly svých cílů. Jiné ne.

Vyjednávací hra o 10 stranách? Je to náročné a člověk se hodně naučí.

Jak druhý den napsal jeden z účastníků:

„Tato hra byla jednou z nejpřínosnějších ze všech simulací, kterých jsem se kdy zúčastnil. Hlavním ponaučením pro mě je, že bych měl důkladněji analyzovat, jak mé jednání vnímají ostatní – a vůbec se nespoléhat na ústní dohody.“

Jak je vidět, součástí hry bylo i blafování a porušené sliby. Organizátoři Noemi Kotrlá a Jan Kubíček takové jednání nedoporučují – v životě se však s porušením dohod můžeme setkat. Proto je dobré tyto věci zažít nanečisto při hře, abychom v reálu, kde skutečně o něco půjde, nebyli zaskočeni.

V dalších trénincích se budeme k tomu, co se ve hře odehrálo, občas vracet. A budeme trénovat, jak při vyjednávání postupovat tak, abychom vždy dosáhli toho, co potřebujeme.

Tréninky se konají jednou za 14 dní ve středu od 19:40 v učebně 305. Konkrétní událost najdete na facebookové stránce spolku Student ADR Association. Rádi vás přivítáme, ať už máte zkušenosti nebo je teprve chcete získat :)

Autor textu: Mgr. Jan Kubíček, čerstvý absolvent PF UK