1. česko - slovenské sympozium o AI ve správním právu "Co roboty rozhodovat nenecháme?"

foto

1. česko - slovenské sympozium o AI ve správním právu "Co roboty rozhodovat nenecháme?"

Na půdě naší fakulty se konalo 1. česko - slovenské sympozium o AI ve správním právu s podtitulem "Co roboty rozhodovat nenecháme?"

V legislativním procesu je v současnosti projednáván návrh na novelizaci obecné úpravy správního řízení, která by umožňovala použití algoritmických procesů v rozhodování správních orgánů (tisk PSPČR č. 845/0). Nejedná se přitom o fenomén, ve kterém by Česká republika byla výjimkou. Podobná úprava je v současnosti již zakotvena i v německém, nebo v katalánském právním řádu. Právě multiplikace případů. kdy právní úpravy připouštějí použití automatizace ve správním řízení vedla pražskou katedru správního práva k uspořádání 1. česko-slovenského sympozia o AI ve správním právu s podtitulem "Co roboty rozhodovat nenecháme?". 

Sympozium se na půdě pražské právnické fakulty konalo dne 7. 3. 2025 a setkalo se širokým zájmem jak akademické, tak i profesní veřejnosti. Mezi účastníky nechyběli zástupci právnických fakult z Brna, Bratislavy, Košic, Olomouce a z Trnavy, stejně jako akademici z Ústavu státu a práva Akademie věd. Sympozia se dále účastnili i soudci správních soudů a řada praktikujících právníků, působících v oblasti veřejné správy. 

Sympozium bylo rozděleno do tří panelů. První byl věnován limitům při používání AI ve správním právu. Tento panel moderovala dr. Pavlína Hubková z maastrichtské právnické fakulty a vystoupili na něm prof. Jakub Handrlica (PFUK), doc. Radislav Jakab (PF UPJŠ), dr. Josef Staša (PFUK) a doc. Zuzana Hamuľáková (PF UKo). Druhý panel, moderovaný dr. Tomášem Rychlým z NSS, byl věnován jak procesním aspektům používání AI v jednáních veřejné správy (doc. Olga Pouperová, PF UPOL), tak i potenciálu, který AI potenciálně může přinést pro úspory ve veřejné správě (dr. Eliška Klimentová, PFUK). Třetí panel moderovala dr. Lenka Vostrá (USP AVČR) a byl věnován otázkám odpovědnosti a soudní kontroly. Vystoupili zde kolegyně a kolegové z trnavské právnické fakulty (doc. Marianna Novotná, dr. Zuzana Adamová a doc. Michal Maslen) s příspěvkem o odpovědnosti státu za škody, způsobené v důsledku použití AI ve veřejné správě. Posledním byl příspěvek prof. Richarda Pomahače (PFUK) k tématu soudního přezkumu v případě použití AI. 

Každý z panelů byl zakončen diskusí s odborníky na téma AI z právní akademie, státní správy a z advokátní praxe. 

Psané verze přednesených příspěvků budou - po provedení recenzního řízení - uveřejněny v časopise AUC Iuridica (v čísle 1/2026).

Pražská katedra správního práva označila tuto akci jako první. Ráda proto na konci sympozia předala štafetu košické katedře ústavního a správního práva, která 2. česko - slovenské sympozium uspořádá v tokajské vinařské oblasti na podzim 2025.