Ústavní soudci z Thajska navštívili PF UK

thajci soudci

Ústavní soudci z Thajska navštívili PF UK

V poslední dubnový den na naší fakultu zavítala delegace z ústavního soudu Thajského království. Tato vzácná a exotická návštěva, kterou organizovala katedra ústavního práva, nebyla jen formálním vyjádřením respektu k bohaté historii naší právnické fakulty, ale měla i vědeckou ambici.

Delegaci vedenou ústavními soudci Worawitem Kangsasitiamem a Punyou Udchachonem přivítal děkan Jan Kuklík, který představil fungování právnické fakulty v České republice a seznámil hosty i s historií právního učení v Praze. Těžištěm setkání byla přednáška vedoucího katedry ústavního práva, profesora Aleše Gerlocha, který podrobně vyložil postavení ústavního soudu v českém ústavním systému a zodpověděl i četné dotazy hostů. Ti sdíleli i své zkušenosti s konkrétními instituty. Setkání završilo krátké exposé Ondřeje Preusse, který hosty seznámil s výběrem nejvlivnějších rozhodnutí Ústavního soudu ČR, což debatu opět rozvířilo a došlo k oboustrannému poučení.

Věříme, že se v budoucnu podaří kontakty v Thajsku využít a blíže institucionalizovat.