Evropský týden udržitelného rozvoje na PF UK

obr

Evropský týden udržitelného rozvoje na PF UK

I letos se fakulta zapojí do Evropského týdne udržitelného rozvoje (ETUR). Primárně je tento ročník cílen na mobilitu, ale doporučuje se širší pojetí.

UK zvolila slogan Jedna univerzita, tisíce cest. S ohledem na probíhající akci Fasáda a okna a posunutí zahájení akademického roku chystá OSTR vesměs online aktivity, a to v úzké spolupráci s Katedrou práva životního prostředí. S ohledem na tematické překrytí s Evropským týdnem mobility, se ETUR 2025 na UK uskuteční v termínu od 16. září do 8. října 2025

Letošním tématem je „zelená mobilita“ a hlavní slogan zní: Jedna univerzita, tisíc udržitelných cest. 

1. S ohledem na skutečnost, že v termínu ETUR ještě nebude na PF zahájena výuka v podzimním semestru a že v budově fakulty probíhají stavební práce, budeme letos cílit aktivity zejména do on-line prostředí a na sociální sítě (Youtube kanál PF UK, Instagram PF UK, fakulta 2.0), kde budeme prostřednictvím informačních postů a osobních příběhů lidí z fakulty propagovat možnosti udržitelné dopravy.

· Využijeme této příležitosti také k informování o omezených možnostech parkování kol v budově během stavby a představíme jiné možnosti, které nabízí sdílená mobilita (mapy přilehlých parkovišť) - propagace bikesharingu s využitím informací na Portálu HMP https://praha.eu/web/cyklo/bikesharing

- informace o možnosti bezplatného zapůjčení kola na 2x15 minut denně pro majitele lítačky;

- mapka s vyznačenými parkovacími místy v okolí fakulty.


· Dále propagace možnosti bezplatného zapůjčení elektrokola na RUK pro zaměstnankyně a zaměstnance: https://sustain.cuni.cz/SUS-149.html

· Propagace podpory pěší a cyklodopravy pomocí webu Na kole Prahou: https://nakoleprahou.cz/#responseId=68b5755e4efc45000dbdba9f 
  Možno plánovat cyklistické a pěší trasy podle preferencí, filtry, navigace.

 

2. Instagramový post fotek zaměstnanců a akademiků, kteří využívají při jízdě do práce alternativní možnosti dopravy, s jejich autentickými příběhy, vizemi atp.

 

3. Nad rámec tématu mobility, ale coby příspěvek k udržitelnosti v rámci instituce – rozhovor se zástupkyní/zástupcem Ekologického institutu Veronica na téma „green auditu“ ve formě podcastu – co to znamená environmentálně šetrný provoz instituce, proč se o něj snažit, co všechno to obnáší: https://www.veronica.cz/environmentalne-setrny-provoz

Na PF UK jde zároveň o příspěvek do aktuální debaty o udržitelnosti v souvislosti s probíhající revitalizací a připravovanou přeměnou budovy a jejího fungování v souladu se současnými požadavky na ekologický a šetrný provoz.

 

V rámci projektu Zelené dovednosti na UK bude rovněž ve dnech 9. 10.10. 10. 2025 probíhat konference s názvem Právní aspekty udržitelného rozvoje: aktuální trendy a budoucí výzvy. Bližší informace ke konferenci ZDE.

 

Oddělení strategického rozvoje

 

Uložit událost do kalendáře