Vůdce hladové smečky věří v další generaci Tatranu

beneš

Vůdce hladové smečky věří v další generaci Tatranu

Když se v Česku řekne florbal, asi každému se jako první klub vybaví Tatran Střešovice. Slavný tým je letos opět na výsluní, když ukončil osmileté čekání na ligový titul. Výrazně se o to zasloužil i reprezentant Marek Beneš, student Právnické fakulty Univerzity Karlovy


Vaše sportovní kariéra je lemována úspěchy, nicméně ligový titul jste slavil teprve podruhé, prvně to bylo ve vaší první sezóně v roce 2015.

Tehdy jsem ještě zachytil tu úspěšnou generaci hráčů, kteří už bohužel pomalu končili. Od dalšího roku začala generační obměna, která v podstatě trvala až do minulé sezóny.

Napadlo by vás tehdy, že Tatran, zvyklý bojovat o zlato, se dočká až za osm let?

Tatran je klub, který nebyl zvyklý končit už třeba ve čtvrtfinále, takže ten jakoby ústup ze slávy byl docela náraz. Třeba první dva roky po titulu z roku 2015 to bylo nepříjemné, byli jsme navyklí na jiné výsledky. Pořád se v klubu říkalo: za dva roky to bude jinak, ale ukázalo se, že to bylo spíš zbožné přání. A vlastně bylo celkem logické, že to bude trvat delší dobu. I když jsme byli klubům, které tehdy sbíraly tituly, vyrovnaným soupeřem, chyběly nám větší zkušenosti.

Není trochu ošemetné vyhrát titul hned v první sezóně, kdy může člověk nabýt dojmu, že „teď to asi půjde samo“?

To ne, člověk musí vnímat realitu okolo sebe a aktuální sílu týmu. Kluci, kteří vyhrávali, končili, a přicházela spousta mladších hráčů, takže bylo jasné, že bude chvíli trvat na slavné roky zase navázat. Každý rok jsme zažívali obří zklamání, ale nedalo se nic dělat. Jako mladý chcete pořád vyhrávat, ale moc si neuvědomujete, že to není samozřejmost. Postupem času získáváte zkušenosti a také větší zodpovědnost.

Ta se pro vás jako hráče logicky postupně zvyšovala, zatímco při prvním titulu v roce 2015 jste byl nováček týmu.

To se nedá vůbec srovnávat. Ačkoliv jsem tehdy v roce 2015 byl označován jako velký talent a hrál jsem hodně, neočekávalo se, že budu rozhodovat zápasy. A když se to někdy povedlo, tak to byl spíš takový nadplán, protože od toho byli v týmu jiní hráči. Teď už jsem byl v opačné roli jako lídr a taky si úspěchy víc užívám.


Celý rozhovor najdete na stránkách UK Forum. 

Autor rozhovoru: Jiří Novák

Foto: Vladimír Šigut