Na fakultě po dvaceti letech – návštěva „Erasmáků“ z AR 2003/04
Na fakultě po dvaceti letech – návštěva „Erasmáků“ z AR 2003/04
Na PF UK zavítala v pátek 22. listopadu velmi milá a neobvyklá návštěva 9 zahraničních právníků, kteří na naší fakultě před více než 20 lety studovali v rámci výměnných studijních programů.
Jednalo se o bývalé zahraniční studenty z Německa (Regensburg, Berlín, Hannover, Mnichov, Würzburg), Rakouska (Linz, Vídeň), Belgie (Leuven) a jednoho absolventa tokijské UNI Tsukuba, který byl tehdy prvním japonským zahraničním studentem na naší fakultě a na toto setkání po dvaceti letech extra přiletěl do Evropy na pouhé 3 dny.
Na fakultě bývalé studenty přijala proděkanka pro zahraniční vztahy doc. Magdalena Pfeiffer a vedoucí Zahraničního oddělení dr. David Kohout, kteří hostům představili současnou podobu zahraničních studijních pobytů se širokou nabídkou kurzů a provedli je po fakultě. Z neformální diskuze vyplynulo, že studijní program pro zahraniční studenty na naší fakultě se za poslední dvě dekády opravdu velmi proměnil. Z tehdejší nabídky kurzů pro zahraniční studenty dnes již ve své původní podobě patrně žádný neexistuje, stále však na fakultě působí i vyučující, kteří pro zahraniční studenty přednášeli již i tenkrát.
Bývalí studenti, dnes renomovaní advokáti, notáři či podnikoví právníci, vzpomínali na prostředí fakulty, přivítání tehdejším proděkanem pro zahraniční záležitosti prof. Damohorským, na tehdejší studijní referentku či bufet vedle menzy. Největší stopu však patrně ve všech zanechaly kurzy srovnávacího ústavního práva s prof. Vojtěchem Ceplem.
Zajímavý byl také jejich pohled na proměnu České republiky a její společnosti za těchto dvacet let. Bývalí studenti vzpomínali na to, jak si tehdy před příjezdem museli ještě obstarat vízum a jak pak museli dlouhé hodiny stát ve frontě na registraci pobytu u cizinecké policie (toto byla podle všeho velmi traumatizující zkušenost pro všechny, kteří si jí prošli). Na druhou stranu ale ti, kteří zde tehdy zůstali i během letního semestru, prožili v Praze mimořádný historický okamžik - vstup ČR do Evropské unie. Většina jejich vzpomínek patřila příjemným chvílím a spojujícím zážitkům v rámci akademického prostředí, kulturního a společenského života v Praze a výletů po okolí. Všichni se shodli na tom, že zahraniční studijní pobyt v Praze byl formující a zcela nezapomenutelnou životní zkušeností.
Tato nečekaná návštěva je nejlepším důkazem toho, že Erasmus opravdu spojuje a vytváří přátelství na celý život!