Michal Říha o Noci fakulty a Svobodném listopadu. Připojte se k oslavám!

noc fakulty michal

Michal Říha o Noci fakulty a Svobodném listopadu. Připojte se k oslavám!

V tomto týdnu si připomeneme 30. výročí Sametové revoluce. Vysoké školy si jako jedni z hlavních aktérů bojů za svobodu připravily v rámci oslav významného jubilea mnoho vzpomínkových akcí. Kupříkladu Právnická fakulta už ve středu oblékne sametový háv, protože se pod její střechou bude konat už třetí Noc fakulty. Kolik přednášejících stihne vystoupit během čtyřech hodin? Je možné být na dvou zajímavých přednáškách zároveň a jde vůbec z fakulty nepozorovaně uniknout? Nejenom na to jsme se zeptali Michala Říhy, hlavního organizátora Noci fakulty.

1. Co Tě vedlo s ostatními studenty k organizaci Noci fakulty? Příští středu se bude konat již třetí ročník, na co se mohou návštěvníci těšit?

Idea za Nocí je taková, že zatímco po většinu roku patří fakulta výuce a zkoušení, jeden večer v roce patří skutečně jen akademické obci – studentům a učitelům, kteří se během večera mohou potkávat, diskutovat a společně se bavit. Postupem času se k tomu připojilo pozvání pro absolventy i uchazeče o studium. Rádi bychom veřejnosti ukázali, že právo není o paragrafech v zaprášených knihách psaných nesrozumitelným jazykem, ale něco živého, dynamického a zajímavého.

Vezměte si na příklad letošní ročník, který je věnován Sametové revoluci – dr. Žákovská bude mluvit o aquatizaci práva a odvodňování krajiny coby následku mmj. industrializace zemědělství, velkých lánů a rozoraných mezí, což přinesl komunistický režim, ale následky pociťujeme ještě my. Dr. Šimáčková bude mluvit o právních nástrojích vyrovnávání se s komunistickou minulostí a prof. Kysela i dr. Bradáčová budou mluvit – každý v jiném příspěvku – o nedůvěře v instituce. Z témat právničtějších bude diskutována reforma insolvenčního řízení, GDPR nebo kontumační rozsudky. Odlehčenější témata budou na příklad Právo a superhrdinové nebo Neprávní aspekty kocoviny. Abychom se nevázali jen k právu, vystupovat budou na příklad evoluční biolog dr. Marek Vácha, psychiatr dr. Radkin Honzák nebo embryoložka prof. Milena Králíčková – krásně to ukazuje původní myšlenku, že právo je živoucí a řada otázek se musí řešit mezioborovou diskuzí.

Ve spolupráci s partnery festivalu z advokátní praxe jsme nachystali i masterclasses, které se budou věnovat tématům jako je kyberbezpečnost nebo nemovitostní právo.

Celkem nás čeká asi 43 hostů, kteří během 4 hodin vystoupí se svými tématy, takže každý si určitě najde to své.

2. Podtitulem letošní Noci fakulty je "Fakulta sametová". Zároveň je Noc fakulty zařazena do programu Svobodného listopadu. Přiblížíš nám druhou zmíněnou akci?

Svobodný listopad je studentská iniciativa napříč fakultami, která zahrnuje asi 13 akcí a několik dalších aktivit. Cílem je důstojně si připomenout třicetileté i osmdesátileté výročí. Oslavy v úterý zahajuje debata bývalých českých premiérů, kteří glosují polistopadový vývoj. Ve středu je samozřejmě na programu Noc fakulty, kde se věnujeme výročí Sametové revoluce, takže Noc fakulty letos otevře vzpomínka aktérů studentské stávky. Na toto setkání naváže debata emeritních rektorů ohledně obnovy autonomie českých vysokých škol po roce 1989. Zde jsem velmi rád, že pozvání přijal pan profesor Karel Malý coby druhý porevoluční rektor.

Vedle Noci jsou součástí konference o letošní obnově státního svátku Mezinárodního dne studentstva, o ekonomické transformaci v 90. letech nebo o československém disentu. Studenti pedagogické fakulty připravili na příklad muzikál o životě Karla Kryla. V sobotu zase pořádáme velký koncert, kde vystoupí Chinaski, Jelen, Tomáš Klus nebo Voxel. Pomyslným vrcholem je samozřejmě pietní shromáždění na Albertově v neděli 17. listopadu.

3. Noc fakulty je především o přednáškách zajímavých osobností, ale bude "co dělat" i v prostoru mezi přednáškami?

Pokud by akademického programu měli návštěvnici již dost, nachystali jsme si pro ně fakeskape game, pub quiz, únikovku nebo s Nocí již neodmyslitelně spojené komentované prohlídky jinak nepřístupných prostor fakulty. Nerad bych opomněl ani taneční vystoupení Matahari Group. Spolek V jednom kole pak připravil cvičení jógy a ostatní spolky pak v Menze organizují chill-out zónu. V Bazénu nás čeká vystoupení vážné hudby, ale zahraji i Pokáč nebo The Moudrák. Zkrátka naším cílem je mít zajímavý, ale hlavně příjemný fakultní večer.

Nella Šimkovská a Eliška Vetýšková