Jan Komárek povede Donatio Universitatis Carolinæ Chair o akademické svobodě

obr

Jan Komárek povede Donatio Universitatis Carolinæ Chair o akademické svobodě

Od 1. února 2025 bude na katedře ústavního práva působit Jan Komárek, profesor práva EU na Kodaňské univerzitě, který uspěl v univerzitní soutěži o Donatio Universitatis Carolinæ Chair s tématem „Akademická svoboda a třetí role univerzity v polarizované společnosti“. Cílem podpory, kterou uděluje rektorka UK, je „přispět k budoucímu rozvoji určitého oboru a zvýšit konkurenceschopnost fakult a vysokoškolských ústavů univerzity v mezinárodním prostoru prostřednictvím podpory seniorních výzkumníků, kteří jsou schopní přinášet nové myšlenky a inovativní přístupy do svých oborů“. Naše fakulta byla v aktuální soutěži hned dvojnásob úspěšná, vedle Komárka byla podpora udělena také dr. Van Beersel Krejčíkové, která se bude věnovat projektu „Právní podpora nových technologií a inovací v medicíně“.

Komárek je absolventem magisterského studia na naší fakultě (2001), doktorát získal v roce 2011 na Univerzitě v Oxfordu. V letech 2010-2017 byl Assistant, později Associate Professor na London School of Economics and Political Science. Na Právnické fakultě Kodaňské univerzity pracuje od r. 2017 ve výzkumném centru iCourts, které se zaměřuje na zkoumání mezinárodních soudů. V letech 2019-2025 tam vedl ERC Starting Grant IMAGINE: European Constitutional Imaginaries: Utopias, Ideologies and the Other. Má zkušenosti i z právní praxe (působil na Ministerstvu zahraničních věcí, byl také asistentem předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského). Je členem redakčních rad časopisů European Constitutional Law ReviewEuropean Law Open a také Jurisprudence.

Na naší fakultě by chtěl zúročit svoje zkušenosti především z centra iCourts, které bylo založeno v roce 2012 s podobným cílem, jaký sleduje Donatio Universitatis Carolinae Chair. V průběhu let se z iCourts stalo mezinárodně uznávané akademické pracoviště, které v jednu chvíli hostilo tři ERC Starting Granty a řadu dalších projektů podpořených dánskými nadacemi. iCourts pořádá každý rok letní školu pro studenty PhD a přivítá desítky akademiků i praktiků z celého světa (včetně České republiky). Mezi výstupy iCourts patří téměř pět set článků, desítky knih a stovky dalších publikací, včetně working paperů.

Jan Komárek se zaměřuje na roli právních akademiků ve společnosti a politice, jejich moc, svobodu a také odpovědnost. V nedávné době na toto téma publikoval článek v European Constitutional Law Review (mluvil o něm na Noci fakulty v roce 2020), o kterém se dále debatuje. Byl také pozván na nově založené Chicago Forum for Free Inquiry and Expression, kde diskutoval o právě vydané knize „Academic Freedom“. S tímto Fórem by rád pokračoval ve spolupráci i v rámci svého působení v Praze. Prvním krokem je workshop, který se bude v květnu konat v Krkonoších. Setkají se tam seniorní akademici (např. profesor Tom Ginsburg z Univerzity v Chicagu anebo profesorka Monica Claes z Maastrichtské univerzity) s mladými kolegy (z pražské PF se účastní například Dr. Jan Exner), aby diskutovali jejich výzkumné záměry, které by měly vyústit v grantové přihlášky v roce 2026. Ty by se měly stát základem výzkumného centra na naší fakultě, které bude inspirované zmíněnými iCourts.

V Praze se Komárek těší zejména na studenty a mladé výzkumníky, které by rád podpořil na jejich cestě k právu jako „intelektuální výzvě“ (Komárek je spoluzakladatelem blogu Jiné právo), ale také na „návrat ke kořenům“ prostřednictvím debat se staršími kolegy. Uvítá možnost vést diplomové nebo doktorské práce každého, kdo se zajímá o ústavní právo v mnoha jeho kontextech (interdisciplinární, srovnávací anebo evropský). Po návratu z NYU School of Law, kde bude na podzim hostovat jako Senior Emil Noël Fellow, se také těší na výuku ve výběrových a dalších předmětech, které připravuje pro rok 2026.