Cena Josefa Vavrouška 2024 pro studenta PF UK
Cena Josefa Vavrouška 2024 pro studenta PF UK
Na paměť docenta Josefa Vavrouška, který byl významnou osobností na poli československé a později české environmentální scény druhé poloviny 20. století (působil na FSV Univerzity Karlovy a počátkem 90. let jako ministr vlády ČSFR a předseda Federálního výboru pro životní prostředí), vypisuje FSV UK od roku 1996 na jeho památku studentskou soutěž. Za dobu dvaceti devíti ročníků se soutěže zúčastnilo celkem 489 soutěžících z českých a slovenských univerzit (včetně studentů z právnických fakult), jejichž bakalářské, magisterské a dizertační práce se zabývají otázkami ochrany životního prostředí, environmentální politiky, udržitelného rozvoje a ochrany klimatu. Cena se udělovala i v roce 2024. Vítězové převzali diplomy ve středu 13. listopadu 2024 ve 13:00 hodin v Malé aule Karolina.
První místo v kategorii diplomových prací získal Mgr. David CHYTIL za práci: Odpovědnost korporací a lidská práva: Cesta vpřed pro klimatickou litigaci? Diplomová práce byla obhájena na Univerzitě Karlově, Právnické fakultě, Katedře práva životního prostředí. Vedoucí práce byla JUDr. Karolina Žákovská, Ph.D.
Oceněná diplomová práce Davida Chytila se zabývá odpovědností největších soukromých emitentů skleníkových plynů, především fosilních korporací (tzv. „carbon majors”), a zejména jejím vztahem k lidským právům. Strategické klimatické žaloby jsou na vzestupu a soukromí znečišťovatelé jsou stále častěji jejich terčem. Zatímco lidská práva jsou široce využívána v klimatických žalobách proti vládám a státním orgánům, jejich role v současných a potenciálních klimatických soudních sporech zaměřených na soukromé subjekty zůstává nejistá. Cílem této práce je osvětlit toto téma analyzováním potenciálních zdrojů odpovědnosti podniků v oblasti klimatu a nedávné judikatury. David Chytil dochází ve své diplomové práci k závěru, že ačkoli diskurz o lidských právech pomohl vyvinout tlak na to, aby se korporace zodpovídaly za poškozování lidských práv v souvislosti se změnou klimatu, klimatické žaloby mohou být úspěšné i s využitím soukromoprávních nástrojů bez ohledu na lidská práva. Lidskoprávní nástroje však mohou pomoci překonat některé problémy, s nimiž se korporátní klimatické žaloby potýkají, jako je příčinná souvislost a rozsah odpovědnosti za emise. Lidskoprávní perspektiva navíc pomáhá naplnit strategický účel soudních sporů.