Grantový projekt o ochraně whistleblowerů

viszegrad

Grantový projekt o ochraně whistleblowerů

Řešiteli projektu za Právnickou fakultu Univerzity Karlovy jsou JUDr. Jakub Morávek, Ph. D. a prof. JUDr. Jan Pichrt, Ph. D.

Projekt se zaměřuje na ochranu pracovníků soukromého i veřejného sektoru, kteří oznamují škodlivá jednání (whistleblowing).

Cílem projektu je, mj. v kontextu francouzských a slovinských zkušeností, přispět ke zlepšení právního rámce v zemích Visegrádské (V4) v oblasti ochrany oznamovatelů a nepřímo i ke změně přístupu pracovníků k oznamování.  Řešitelé mají za cíl vyvinout model účinné ochrany oznamovatelů ve všech zemích V4, zejména s ohledem na povinnost všech členských států EU implementovat směrnici (EU) 2019/1937 Evropského parlamentu a Rady ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které ohlásí porušení práva Unie do 17. prosince 2021.

Jedním z výstupů projektu bude srovnávací analýza vnitrostátních právních předpisů, judikatury a aplikační praxe zúčastněných zemí. V jejím kontextu budou také představeny legislativní návrhy, jejichž cílem bude nastavit právní řády jednotlivých států tak, aby odpovídali mezinárodním a unijním standardům a pravidlům.

První plánovaná konference, která se uskuteční 25. září 2020 v Praze, má za cíl představit současnou situaci v oblasti ochrany oznamovatelů a diskutovat s různými cílovými skupinami o potřebě a metodách zlepšení jejího zlepšení.

Dále je v rámci projektu plánovaná konference 15. června 2021 v Lodži. Výstupem projektu bude mj. monografie v anglickém jazyce a soubor zpráv v úřednících jazycích zapojených států, které budou předloženy zástupců zákonodárných sborů. Projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím Visegrádských grantů Mezinárodního visegrádského fondu. Posláním fondu je rozvíjet myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.

V projektu byla vydána kolektivní monografie shrnující poznatky z jednotlivých zapojených zemí:

a také obecná zpráva s návrhy na změny v právní ochraně oznamovatelů ve francouzštině, slovinštině a jazycích V4 včetně češtiny:

visegrad